Start › Västra Götalands län › Mölndal
Pacta Guideline Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 40 | 78 |
| Nettoomsättning | 0 | 1 | – | – | – | 40 | 78 |
| Rörelsekostnader | 29 | 41 | 21 | 37 | 36 | 49 | 51 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 39 | 19 | 34 | 34 | 48 | 39 |
| Personalkostnader | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −29 | −40 | −21 | −37 | −36 | −9 | 27 |
| Finansiella poster | 37 | 65 | 53 | 15 | 8 | 9 | 32 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 38 | 65 | 53 | 15 | 8 | 9 | 10 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 25 | 32 | −22 | −28 | 0 | 59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 45 | −8 | 80 | 67 | 0 | 390 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 45 | −8 | 80 | 67 | 0 | 390 |
| Resultat före skatt | 8 | 69 | 24 | 58 | 39 | 0 | 449 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 16 | 5 | 14 | 9 | 1 | 94 |
| Årets resultat | 6 | 54 | 18 | 45 | 30 | 0 | 355 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 965 | 2 957 | 2 916 | 2 904 | 2 938 | 2 947 | 3 116 |
| Omsättningstillgångar | 2 965 | 2 957 | 2 916 | 2 904 | 2 938 | 2 947 | 3 116 |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 9 | 20 | 11 | 8 | 1 | 50 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 49 |
| Övriga fordringar | 61 | 9 | 20 | 11 | 8 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 2 905 | 2 948 | 2 897 | 2 893 | 2 930 | 2 946 | 3 066 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 965 | 2 957 | 2 916 | 2 904 | 2 938 | 2 947 | 3 116 |
| Eget kapital | 2 842 | 2 836 | 2 782 | 2 764 | 2 719 | 2 689 | 2 689 |
| Bundet eget kapital | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Fritt eget kapital | 2 719 | 2 713 | 2 659 | 2 641 | 2 596 | 2 566 | 2 567 |
| Balanserat resultat | 2 713 | 2 659 | 2 641 | 2 596 | 2 566 | 2 567 | 2 212 |
| Årets resultat | 6 | 54 | 18 | 45 | 30 | 0 | 355 |
| Obeskattade reserver | 54 | 54 | 98 | 90 | 170 | 237 | 237 |
| Periodiseringsfonder | 54 | 54 | 98 | 90 | 170 | 237 | 237 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 67 | 36 | 50 | 49 | 21 | 190 |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 19 | 14 | 9 | 1 | 79 |
| Övriga skulder | 65 | 47 | 13 | 31 | 28 | 8 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 2 566 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SPLINTVEDSGATAN 3, 431 51 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2000-07-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra konsulttjänster på uppdrag av kommuner, landsting, regioner och statliga organisationer. Uppdrag utförs även för politiskt styrd verksamhet i samverkan med internationella organ, privat företagssektor och ideell verksamhet. Konsulttjänsterna ska avse utveckling av verksamhet, organisation, strategi, management och kvalitet samt utvärdering. Bolaget ska genomföra medborgare- och kundundersökningarna som ett underlag för utvärdering och utvecklingsarbete. Bolaget skall även bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall därutöver bedriva internationell, fotografisk verksamhet, vara bildbyrå för försäljning av fotografier, fotouppdrag och göra fotoutställningar. Bolaget ska vidare svara för kultur- och språkpaket för medarbetare och medföljande familjer på uppdrag av svenska företag och organisationer i Kina och omvänt.
Bankgironummer
- 5536-7148
- PACTA GUIDELINE AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölndal
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Pacta Guideline grundades år 2000 och blev således 25 år under verksamhetsåret 2025. Pacta Guideline arbetar för Sveriges kommuner, regioner och staten (pactaguideline.se). Uppdragsgivare är också politiskt styrd verksamhet i samverkan med EU, privat näringsliv, universitet och ideell verksamhet. Pacta Guideline är ett kundstyrt företag. Styrelsen har erfarenhet från kommuner, regioner, riksdag, EU och entreprenöriell samt ideell verksamhet. Affärsidén är att varje konsultinsats ska vara en framgångsfaktor för kunden. Uppdrag utförs även i nätverk med andra konsulter och forskare. Konsulttjänster är följeforskning, utvärdering, FoU, strategi, ökad intern samverkan och minskad konkurrens i den egna organisationen, projektledning samt utveckling av externt samarbete. Teorier och metoder har utvecklats som verktyg i konsultarbetet. PRV har registrerat varumärket Best Praxis ®. Företaget har sitt säte i Mölndal .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret I bolaget ingår Photostudios.se och Pacta Guideline. Under 2026 är strategin att Photostudios.se ska bli fullt operativ medan Pacta Guideline finns i bakgrunden. Verksamheten innehåller koncept för fotoutställningar, studiofoto (modeller), produktfoto, drönarfoto med stillbilder och video. En utställning är överenskommen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.