Start › Uppsala län › Uppsala
Robert Ringqvist Förvaltning AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 295 | 2 313 | 1 714 | 2 681 | 1 019 | 878 | 1 192 |
| Nettoomsättning | 2 118 | 2 298 | 1 714 | 2 681 | 975 | 872 | 1 192 |
| Övriga rörelseintäkter | 177 | 15 | – | 0 | 44 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 927 | 2 018 | 1 464 | 1 772 | 1 071 | 1 307 | 1 131 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 704 | 223 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 245 | – | – | 783 | 46 | 52 | 116 |
| Övriga externa kostnader | 517 | 558 | 441 | 444 | 334 | 590 | 592 |
| Personalkostnader | 1 159 | 747 | 791 | 536 | 683 | 655 | 423 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 0 |
| Rörelseresultat | 368 | 295 | 250 | 909 | −52 | −429 | 61 |
| Finansiella poster | 11 | −80 | −30 | −752 | −13 | 318 | −28 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −530 | 0 | 400 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 175 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 200 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 164 | 80 | 30 | 22 | 13 | 82 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 379 | 215 | 220 | 157 | −65 | −111 | 33 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 105 | 120 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 105 | 120 | 0 |
| Resultat före skatt | 379 | 215 | 220 | 157 | 40 | 9 | 33 |
| Skatt på årets resultat | 90 | 58 | 55 | 81 | 15 | 8 | 10 |
| Övriga skatter | – | 109 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 290 | 48 | 165 | 76 | 25 | 1 | 23 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 382 | 7 650 | 5 050 | 4 097 | 4 185 | 4 199 | 5 882 |
| Anläggningstillgångar | 3 203 | 3 164 | 3 161 | 2 670 | 3 009 | 3 018 | 2 982 |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 0 | 9 | 18 | 27 | 36 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 39 | 0 | 9 | 18 | 27 | 36 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 164 | 3 164 | 3 152 | 2 652 | 2 982 | 2 982 | 2 982 |
| Andelar i koncernföretag | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 |
| Andelar i intresseföretag | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 13 | – | 0 | 330 | 330 | 330 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 500 | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 179 | 4 486 | 1 889 | 1 427 | 1 176 | 1 180 | 2 901 |
| Varulager m.m. | 150 | – | – | – | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 150 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 970 | 3 970 | 1 869 | 806 | 454 | 450 | 823 |
| Kundfordringar | 215 | 187 | 502 | 483 | 72 | 56 | 76 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 122 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 5 678 | 3 763 | 1 018 | 18 | 13 | 33 | 144 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 78 | 20 | 227 | 306 | 369 | 361 | 603 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 500 | 700 | 700 | 2 000 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 500 | 700 | 700 | 2 000 |
| Kassa och bank | 59 | 516 | 20 | 120 | 21 | 31 | 78 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 382 | 7 650 | 5 050 | 4 097 | 4 185 | 4 199 | 5 882 |
| Eget kapital | 4 046 | 3 756 | 3 709 | 2 843 | 2 767 | 2 742 | 2 741 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 3 926 | 3 636 | 3 589 | 2 723 | 2 647 | 2 622 | 2 621 |
| Balanserat resultat | 3 636 | 3 589 | 3 423 | 2 647 | 2 621 | 2 621 | 2 598 |
| Årets resultat | 290 | 48 | 165 | 76 | 26 | 1 | 23 |
| Långfristiga skulder | 1 121 | 866 | 967 | 1 003 | 1 242 | 1 298 | 301 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 266 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 121 | 860 | 694 | 902 | 1 137 | 1 067 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 6 | 7 | 101 | 105 | 232 | 301 |
| Kortfristiga skulder | 4 215 | 3 027 | 374 | 251 | 175 | 158 | 2 840 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | 0 | 125 | – | – |
| Leverantörsskulder | 59 | 98 | 100 | 93 | 36 | 85 | 99 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 742 |
| Skatteskulder | 63 | 62 | 95 | 61 | – | – | – |
| Övriga skulder | 4 094 | 2 867 | 174 | 97 | 10 | 20 | 2 000 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 5 | 0 | 5 | 54 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | 330 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | 330 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 647 | 2 622 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 700 | 700 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 13 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 | 2 652 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 200 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 239 | 194 | 194 | 194 | 194 | 46 | 141 | 141 |
| Årets inköp | 45 | – | – | – | – | 46 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 200 | 194 | 185 | 176 | 166 | 9 | 141 | 141 |
| Årets avskrivningar | 6 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 0 | 0 | 330 | 330 | 330 | 330 |
| Årets inköp | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 330 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3061, 750 03 UPPSALA
- Registrerat
- 2000-05-02
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighetsservice, konsulttjänster inom bygg-, design- och inredningsverksamhet samt ekonomi och redovisning. Därtill förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5034-9794
- RRS BYGG OCH FASTIGHETSSERVICE
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom bygg och fastighet samt ekonomi och redovisning. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.