Start › Stockholms län › Stockholm
Lifeform Area AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 090 | 604 | 870 | 1 033 | 1 194 | 969 | 765 | 951 | 1 056 | 1 560 |
| Nettoomsättning | 1 090 | 604 | 850 | 989 | 1 011 | 710 | 746 | 951 | 1 056 | 1 560 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 20 | 44 | 183 | 259 | 20 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 770 | 663 | 706 | 1 176 | 1 168 | 946 | 973 | 1 081 | 1 143 | 1 018 |
| Råvaror och förnödenheter | 21 | 30 | 29 | 57 | 99 | 96 | 64 | 94 | 184 | 151 |
| Övriga externa kostnader | 257 | 208 | 315 | 264 | 238 | 315 | 503 | 266 | 261 | 609 |
| Personalkostnader | 492 | 425 | 361 | 854 | 831 | 536 | 406 | 710 | 698 | 254 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 320 | −59 | 164 | −143 | 27 | 22 | −208 | −131 | −87 | 542 |
| Finansiella poster | 0 | −7 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 1 | 5 | 0 | – | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 8 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | −67 | 169 | −142 | 27 | 22 | −208 | −131 | −77 | 542 |
| Resultat före skatt | 320 | −67 | 169 | −142 | 27 | 22 | −208 | −131 | −77 | 542 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 115 |
| Övriga skatter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 320 | −67 | 169 | −142 | 27 | 22 | −208 | −131 | −77 | 427 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 752 | 348 | 688 | 530 | 429 | 257 | 171 | 460 | 724 | 920 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 752 | 348 | 688 | 530 | 429 | 257 | 171 | 439 | 724 | 920 |
| Kortfristiga fordringar | 374 | 199 | 324 | 230 | 58 | 55 | 118 | 282 | 166 | 176 |
| Kundfordringar | 86 | 4 | 25 | 82 | 41 | 30 | 51 | 44 | 34 | 160 |
| Övriga fordringar | 288 | 195 | 273 | 98 | 0 | 8 | 0 | 2 | 116 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 0 | 26 | 50 | 18 | 17 | 67 | 236 | 16 | 16 |
| Kortfristiga placeringar | 69 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 69 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 308 | 99 | 314 | 250 | 370 | 202 | 53 | 156 | 558 | 745 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 752 | 348 | 688 | 530 | 429 | 257 | 171 | 460 | 724 | 920 |
| Eget kapital | 476 | 156 | 223 | 54 | 111 | 85 | 62 | 100 | 431 | 576 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 376 | 56 | 123 | −46 | 11 | −15 | −38 | 0 | 331 | 476 |
| Balanserat resultat | 56 | 123 | −46 | 96 | −15 | −38 | 170 | 131 | 408 | 49 |
| Årets resultat | 320 | −67 | 169 | −142 | 27 | 22 | −208 | −131 | −77 | 427 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 185 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 185 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 276 | 192 | 465 | 476 | 318 | 172 | 108 | 174 | 293 | 345 |
| Leverantörsskulder | 52 | 0 | 27 | 0 | 0 | 22 | 0 | 73 | 18 | 93 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 115 | 115 |
| Övriga skulder | 214 | 182 | 428 | 466 | 308 | 140 | 98 | 91 | 145 | 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 15 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 155 | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 50 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 11 | −15 | −38 | 0 | 331 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 85 | – | – | 170 | 50 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | – | 37 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 105 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen uppgick under räkenskapsåret till 1 089 576 kr (603 891 kr föregående år), vilket innebär en ökning med cirka 80 procent jämfört med föregående år. Ökningen är främst hänförlig till ett nytt samarbete inom musiklicensiering som inleddes under året. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 320 001 kr (-66 599 kr föregående år). Förbättringen är en följd av den ökade omsättningen. Soliditeten uppgick till 63 procent (45 procent), vilket innebär en stärkt finansiell ställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då restriktionerna avseende Covid 19 hävdes så fick den bransch vi agerar inom ett uppsving. Detta har även återspeglat sig i nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 31 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 180 | 180 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | 10 | 0 | 4 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 31 |
| Försäljningar och utrangeringar | 31 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 10 |
| Återförda avskrivningar | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556588-1132, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-05-30
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är filmproduktion, musikkomposition och ljudläggning, musik- och ljudproduktion samt musikförlagsverksamhet innefattande administration, exploatering, licensiering och förvaltning av musikaliska verk och upphovsrätter. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom film, musik, IT, design och form samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5567-2851
- LIFEFORM AREA AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-11
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och ägnar sig åt filmproduktion, musikkomposition och ljudläggning, musik, ljudproduktion samt konsultverksamhet inom områdena film, musik, IT, webb-marknadsföring samt design och form.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.