Start › Stockholms län › Stockholm
Hantera i Stockholm AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 960 | 1 114 | 1 118 | 2 176 | 1 488 | 1 616 | 1 864 |
| Nettoomsättning | 960 | 1 114 | 1 118 | 1 718 | 1 480 | 1 492 | 1 864 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 457 | 7 | 124 | 0 |
| Rörelsekostnader | 885 | 1 047 | 900 | 1 446 | 1 104 | 1 673 | 1 425 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 693 | 901 | 742 | 1 286 | 850 | 619 | 574 |
| Personalkostnader | 158 | 111 | 123 | 125 | 219 | 1 053 | 827 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 34 | 34 | 35 | 35 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 75 | 67 | 218 | 730 | 383 | −56 | 439 |
| Finansiella poster | 13 | 19 | 8 | 0 | 0 | 14 | 14 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 20 | 8 | 0 | 0 | 21 | 18 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 7 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 88 | 86 | 225 | 730 | 383 | −42 | 453 |
| Bokslutsdispositioner | 112 | 0 | 65 | −15 | 379 | 0 | 45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 112 | 0 | 65 | −15 | 379 | 0 | 45 |
| Resultat före skatt | 199 | 86 | 290 | 715 | 762 | −42 | 497 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 21 | 72 | 156 | 131 | 7 | 120 |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 153 | 64 | 219 | 559 | 613 | −49 | 378 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 750 | 2 015 | 2 014 | 2 368 | 1 593 | 1 561 | 1 920 |
| Anläggningstillgångar | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 721 | 986 | 985 | 1 338 | 564 | 532 | – |
| Kortfristiga fordringar | 916 | 287 | 249 | 176 | 288 | 311 | – |
| Kundfordringar | 891 | 100 | 200 | 100 | 174 | 129 | – |
| Övriga fordringar | 25 | 90 | 14 | 8 | 11 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 96 | 34 | 69 | 104 | 182 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Kassa och bank | 805 | 699 | 736 | 1 162 | 275 | 221 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 750 | 2 015 | 2 014 | 2 368 | 1 593 | 1 561 | – |
| Eget kapital | 473 | 420 | 555 | 736 | 777 | 164 | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – |
| Fritt eget kapital | 353 | 300 | 435 | 616 | 657 | 44 | – |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 200 | 235 | −343 | −556 | 44 | 93 | – |
| Årets resultat | 153 | 64 | 778 | 1 172 | 613 | −49 | – |
| Obeskattade reserver | 437 | 548 | 548 | 613 | 598 | 977 | – |
| Periodiseringsfonder | 437 | 548 | 548 | 613 | 598 | 977 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 840 | 1 047 | 911 | 1 018 | 218 | 420 | – |
| Leverantörsskulder | 337 | 409 | 104 | 28 | 61 | 71 | – |
| Skatteskulder | 22 | 0 | 1 | 16 | 0 | −16 | – |
| Övriga skulder | 231 | 23 | 42 | 58 | 157 | 365 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 251 | 615 | 765 | 915 | – | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 100 | 200 | – | 600 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 44 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänvisning till ovanstående och vad som övrigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar ( enligt ABL 17 kap 3§ ) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker stääler på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet samt ställning övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 029 | 1 008 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FRIDHEMSGATAN 68 A, 112 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-03-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, organisationsutveckling och marknadsföring bland annat inom produktioner inom film och drama. Bolaget ska även bedriva konsultation inom ekonomistyrning och redovisning samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5538-3822
- HANTERA AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-04
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom affärsstrategi.Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.