Start › Stockholms län › Stockholm
Papadam kommunikation och förvaltning AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 614 | 504 | 199 | 338 | 646 | 383 | 462 | 881 | 541 |
| Nettoomsättning | 614 | 504 | 199 | 338 | 646 | 383 | 435 | 881 | 541 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 572 | 455 | 159 | 372 | 555 | 470 | 508 | 803 | 571 |
| Råvaror och förnödenheter | 21 | 18 | 7 | 19 | 26 | 12 | 3 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 239 | 237 | 141 | 204 | 284 | 245 | 305 | 342 | 246 |
| Personalkostnader | 289 | 178 | 0 | 90 | 192 | 129 | 117 | 377 | 288 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 22 | 11 | 58 | 53 | 84 | 84 | 84 | 37 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 42 | 50 | 40 | −34 | 91 | −87 | −46 | 78 | −30 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | 50 | 40 | −34 | 91 | −87 | −46 | 78 | −30 |
| Bokslutsdispositioner | −11 | −10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −11 | −10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 31 | 40 | 40 | −34 | 91 | −87 | −46 | 78 | −30 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 6 | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 24 | 34 | 40 | −34 | 91 | −87 | −46 | 75 | −30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 344 | 277 | 256 | 269 | 404 | 326 | 404 | 529 | 321 |
| Anläggningstillgångar | 40 | 62 | 28 | 39 | 98 | 94 | 178 | 261 | 110 |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 62 | 28 | 39 | 98 | 94 | 178 | 261 | 110 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 62 | 28 | 39 | 98 | 94 | 163 | 232 | 67 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 29 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 305 | 215 | 227 | 230 | 306 | 232 | 227 | 267 | 211 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 20 | 42 | 5 | 74 | 120 | 48 | 73 | 79 |
| Kundfordringar | 18 | 14 | 27 | 0 | 61 | 117 | 41 | 65 | 46 |
| Övriga fordringar | 27 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 6 | 15 | 5 | 10 | 0 | 5 | 7 | 32 |
| Kassa och bank | 251 | 195 | 185 | 225 | 231 | 112 | 179 | 194 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 344 | 277 | 256 | 269 | 404 | 326 | 404 | 529 | 321 |
| Eget kapital | 228 | 204 | 170 | 200 | 234 | 73 | 160 | 206 | 131 |
| Bundet eget kapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Fritt eget kapital | 119 | 96 | 62 | 92 | 126 | −35 | 52 | 98 | 23 |
| Balanserat resultat | 96 | 62 | 22 | 35 | 35 | 52 | 98 | 23 | 53 |
| Årets resultat | 24 | 34 | 40 | 57 | 91 | −87 | −46 | 75 | −30 |
| Obeskattade reserver | 21 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 21 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 96 | 64 | 86 | 69 | 170 | 253 | 244 | 322 | 190 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 7 | 10 | 6 | 7 | 10 | 9 | 10 | 13 |
| Skatteskulder | 13 | 6 | 0 | – | – | 0 | 3 | 3 | 0 |
| Övriga skulder | 46 | 37 | 66 | 53 | 147 | 231 | 217 | 290 | 159 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 10 | 10 | 10 | 0 | 12 | 15 | 20 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 119 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 126 | −35 | 52 | 98 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 70 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 0 | 0 | 70 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | – | 70 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningsökningen jämfört med föregående år beror på att verksamheten, efter en kortare paus, nu är i gång igen och att företaget har fått flera uppdrag. Den ökade efterfrågan på företagets tjänster förväntas bestå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Anledningen till att nettoomsättningen minskades jämfört med förra räkenskapsåret är att ägaren tog en anställning och verksamheten pausades. Verksamheten är nu återigen i gång och nettoomsättningen kommer att öka under det kommande räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen beror på att ägaren har fått en anställning och därav minskade hans engagemang i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Coronapandemin hade en betydande negativ påverkan på verksamheten under 2020-2021. Under den senaste tiden, i takt med att samhället i stort har återgått till det normala, har omsättningen ökat vilket i sin tur resulterade i att lönsamheten förbättrades och den finansiella ställningen stärktes.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av den pågående pandemin har nettoomsättningen minskat ytterligare jämfört med föregående år vilket har lett till att både resultatet och soliditeten har försämrats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med drygt 50 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Corona-pandemin har fortsatt att kraftigt påverka företaget under hösten 2020. Företagets huvudsakliga verksamhet består av foto- och filmuppdrag inom den svenska TV-branschen där nu uppdragen för frilansare och konsulter minskat rejält. Det görs inga/väldigt få reportageresor utomlands och inspelningar i Sverige ställs in p.g.a. smittorisk osv. Företagets största kund Sveriges Television har en stabil ekonomi, så även om antalet uppdrag minskat med säkert 50% så får företaget ändå betalt för de uppdrag som görs. Företaget har inte sökt stöd för korttidsarbete under hösten, det är mycket regler och administration kring detta korttidsarbete som gör det svårnavigerat och osäkert att använda. Bedömningen är att Coronan kommer att påverka företaget kraftigt även under våren 2021. Företaget försöker minimera sina kostnader för att hålla ut till dess att smittspridningen avtar.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat under bokföringsåret då det under delar av året var 2 personer anställda i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | 58 | 43 | 29 | 14 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 14 | 14 | 14 | 14 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 843 | 855 | 811 | 811 | 825 | 768 | 923 | 923 | 688 | 688 |
| Årets inköp | 0 | 56 | 0 | 0 | 57 | – | – | 235 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 12 | 12 | 0 | 15 | 0 | 155 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 803 | 792 | 782 | 771 | 727 | 674 | 760 | 691 | 621 | 599 |
| Årets avskrivningar | 11 | 10 | 11 | 58 | 53 | 69 | 69 | 69 | 22 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 15 | 0 | 155 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NACKAGATAN 15 LGH 51501, 116 49 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-02-10
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva TV-produktion, transportverksamhet på både sjö och land samt drift och förvaltning av skogsfastighet.
Bankgironummer
- 5558-1169
- PAPADAM TELEVISION AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-15
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom TV produktion och kommunikation.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.