Giannis AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 519 | 707 | 899 | 482 | 1 188 | 507 |
| Nettoomsättning | 1 519 | 704 | 896 | 460 | 1 188 | 506 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 3 | 23 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 1 189 | 657 | 864 | 567 | 858 | 503 |
| Råvaror och förnödenheter | 670 | 234 | 369 | 148 | 353 | 309 |
| Övriga externa kostnader | 443 | 339 | 421 | 323 | 358 | 137 |
| Personalkostnader | 60 | 71 | 62 | 66 | 117 | 25 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | 31 | 29 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 1 | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 331 | 50 | 34 | −84 | 331 | 4 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −2 | −2 | −2 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 329 | 49 | 32 | −87 | 329 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 2 | 67 | −75 | 16 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 50 | −50 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 0 | 2 | 17 | −25 | 16 |
| Resultat före skatt | 329 | 49 | 34 | −20 | 255 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 96 | 26 | 24 | 3 | 66 | 6 |
| Årets resultat | 232 | 24 | 10 | −24 | 189 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 455 | 265 | 248 | 216 | 516 | 123 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 18 | 30 | 42 | 73 | 42 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 | 18 | 30 | 42 | 73 | 42 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 6 | 18 | 30 | 42 | 73 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 449 | 247 | 218 | 174 | 443 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 232 | 79 | 78 | 142 | 10 | 65 |
| Kundfordringar | 134 | 41 | 7 | 86 | 6 | 7 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 50 | 0 | 40 |
| Övriga fordringar | 97 | 37 | 69 | 5 | 4 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
| Kassa och bank | 217 | 168 | 140 | 32 | 433 | 16 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 455 | 265 | 248 | 216 | 516 | 123 |
| Eget kapital | 355 | 122 | 98 | 88 | 262 | 73 |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Fritt eget kapital | 304 | 71 | 47 | 37 | 211 | 22 |
| Balanserat resultat | 71 | 47 | 37 | 61 | 22 | 13 |
| Årets resultat | 232 | 24 | 10 | −24 | 189 | 9 |
| Obeskattade reserver | 6 | 6 | 6 | 8 | 75 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 6 | 6 | 6 | 8 | 25 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 95 | 137 | 143 | 120 | 179 | 50 |
| Leverantörsskulder | 19 | 4 | 53 | 2 | 12 | 20 |
| Skatteskulder | 33 | – | 0 | 46 | 53 | 0 |
| Övriga skulder | 26 | 118 | 79 | 60 | 74 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 17 | 16 | 11 | 11 | 41 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 0 | 0 | 0 | 150 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 211 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året mer än dubblat sin omsättning vilket beror på att man fått in lite fler renoveringsobjekt än tidigare, vilket också resultaerat till den högre vinsten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 175 | 175 | 276 | 276 | 276 | 216 | 216 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 60 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 101 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 169 | 157 | 247 | 235 | 204 | 174 | 142 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 12 | 31 | 29 | 32 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 101 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SÄTTAREGATAN 6, 227 36 LUND
- Registrerat
- 2000-03-10
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva handel och förmedling av byggmaterial för import och export, arbeten och service inom byggsektorn, entreprenadarbeten samt strategisk brottsbekämpande konsultverksamhet.Aktiebolaget ska även bedriva artistisk verksamhet inom sång och teater, film,TV, radio, arbete med ljudinspelningar och fonogramutgivning, samt bedriva undervisning inom sång och teater.
Bankgironummer
- 870-2631
- Giannis AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund bedriver handel och förmedling av byggmaterial för import/export, arbeten och service inom byggsektorn och entreprenadarbeten samt strategisk brottsbekämpande konsultverksamhet. Bolaget bedriver även artistisk verksamhet inom sång och teater, film,TV, radio, arbete med ljudinspelningar och fonogramutgivning, samt bedriver undervisning inom sång och teater.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.