Start › Stockholms län › Järfalla
Lars-E. Melkersson Catering AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 62 | 65 | – | 0 | 475 | 674 |
| Nettoomsättning | 62 | 65 | – | 0 | 380 | 373 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 95 | 301 |
| Rörelsekostnader | 40 | 167 | 27 | 21 | 569 | 784 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 22 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 40 | 167 | 27 | 21 | 105 | 170 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 443 | 591 |
| Rörelseresultat | 21 | −102 | −27 | −21 | −94 | −111 |
| Finansiella poster | 0 | 1 612 | 231 | 608 | 209 | 113 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 697 | 0 | 979 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −915 | −231 | 371 | −209 | −113 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | 1 510 | 204 | 587 | 115 | 2 |
| Resultat före skatt | 21 | 1 510 | 204 | 587 | 115 | 2 |
| Årets resultat | 21 | 1 510 | 204 | 587 | 115 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 479 | 1 978 | 454 | 749 | 588 | 616 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 403 | 173 | 544 | 335 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 403 | 173 | 544 | 335 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 403 | 173 | 544 | 335 |
| Omsättningstillgångar | 479 | 1 978 | 50 | 577 | 44 | 281 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 84 | 2 | 544 | 18 | 67 |
| Kundfordringar | 0 | 82 | – | 0 | 2 | 42 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 538 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 2 | 2 | 6 | 16 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Kassa och bank | 479 | 1 894 | 48 | 33 | 26 | 214 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 479 | 1 978 | 454 | 749 | 588 | 616 |
| Eget kapital | 470 | 1 949 | 438 | 734 | 567 | 452 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 350 | 1 829 | 318 | 614 | 447 | 332 |
| Balanserat resultat | 329 | 318 | 114 | 27 | 332 | 330 |
| Årets resultat | 21 | 1 510 | 204 | 587 | 115 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 29 | 15 | 15 | 20 | 164 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | – | – | 0 | 9 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 2 | 0 |
| Övriga skulder | 9 | 8 | 0 | 0 | 0 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 15 | 15 | 15 | 18 | 110 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 1 500 | 0 | 500 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 200 | 1 500 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 614 | 447 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då verksamheten under föregående räkenskapsår endast bestod i förvaltningen av dotterbolaget och företaget i slutet av detta räkenskapsår har tagit ett uppdrag har omsättningen ökat med 100%,
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Anteciperad utdelning.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att Rysslands invasion av Ukraina och den fortsatta spridningen av coronaviruset kommer att påverka företagets verksamhet och ställning negativt även under 2022/2023. Man kan i dagsläget inte bedöma i vilken omfattning men styrelsen följer aktivt utvecklingen för att kunna vidta eventuella åtgärder och begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 318 | 1 318 | 1 318 | 1 318 | 1 318 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 318 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 915 | 1 146 | 775 | 983 | 1 096 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 371 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KILLINGGRÄND 29, 175 45 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2000-02-11
- Bransch
- Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva catering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5535-3908
- LARS-E MELKERSSON CATERING AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Järfälla registrerades år 2000 och bedriver catering och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Restaurang Klasro AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Järfälla registrerades år 2000 och bedrev fram till 2021 cateringverksamhet och har förvaltat det helägda dotterbolaget, Restaurang Klasro AB 556321-1589 fram till och med februari 2025.
-
Restaurang Klasro AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2000 och bedrev fram till 2021 cateringverksamhet. Företaget förvaltar nu endast helägt dotterbolag, Restaurang Klasro AB 556321-1589.