Start › Stockholms län › Stockholm
XRAY Marketing AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 353 | 3 600 |
| Nettoomsättning | 3 105 | 3 455 |
| Övriga rörelseintäkter | 247 | 145 |
| Rörelsekostnader | 2 566 | 3 576 |
| Övriga externa kostnader | 1 323 | 1 737 |
| Personalkostnader | 1 230 | 1 804 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 34 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 786 | 24 |
| Finansiella poster | −130 | −101 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −3 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 127 | 103 |
| Resultat efter finansiella poster | 656 | −77 |
| Bokslutsdispositioner | −173 | 177 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −173 | 177 |
| Resultat före skatt | 483 | 100 |
| Skatt på årets resultat | 107 | 57 |
| Årets resultat | 376 | 43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 061 | 4 850 |
| Anläggningstillgångar | 4 466 | 4 480 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 14 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 466 | 4 466 |
| Andelar i koncernföretag | 30 | 30 |
| Fordringar hos koncernföretag | 300 | 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 095 | 4 095 |
| Andra långfristiga fordringar | 41 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 595 | 370 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 361 |
| Kundfordringar | 35 | 75 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 413 | 141 |
| Övriga fordringar | 84 | 102 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 43 |
| Kassa och bank | 53 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 061 | 4 850 |
| Eget kapital | 527 | 551 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 427 | 451 |
| Balanserat resultat | 51 | 409 |
| Årets resultat | 376 | 43 |
| Obeskattade reserver | 478 | 305 |
| Periodiseringsfonder | 478 | 305 |
| Långfristiga skulder | 2 275 | 2 299 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 275 | 2 299 |
| Kortfristiga skulder | 1 781 | 1 695 |
| Skulder till kreditinstitut | 459 | 484 |
| Förskott från kunder | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 180 | 149 |
| Skatteskulder | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 865 | 869 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 269 | 188 |
| Ställda säkerheter | 3 995 | 3 995 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för XRAY Marketing AB för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av XRAY Marketing AB s finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till XRAY Marketing AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 | 41 | 41 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 095 | 4 095 | 4 095 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 300 | 300 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 | 70 | 70 |
| Ackumulerade avskrivningar | 70 | 56 | 28 |
| Årets avskrivningar | 14 | 28 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 006 | 1 006 | 1 006 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 006 | 1 006 | 1 000 |
| Årets avskrivningar | 0 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2171, 103 14 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-01-13
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva marknads- och opinionsundersökning, konsultverksamhet företrädesvis avseende företagsorganisation och information, reklam- och reklambyråverksamhet, annonsförmedling, direktreklamverksamhet, övrig marknadsföringsverksamhet, mäss-, kongress- och dagkonferensverksamhet, värdepappershandel ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5553-5397
- XRAY MARKETING AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- STOCKHOLM
- Revision
- Ja (2025-12-29)
- Årsstämma
- 2025-12-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet påbörjades den 1 januari 2000. XRAY är ett multikompetent bolag som hjälper bostadsutvecklare, byggbolag och fastighetsbolag med rådgivning, marknadsföring, försäljningsstrategier, marknadsanalyser och beslutsunderlag. Bolaget utför även uppdrag till arkitekter, fastighetsmäklare, teknikkonsulter och teknikintensiva bolag. Dessutom har viss konferensverksamhet och utbildning skett. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 19 kB | Öppna |