Start › Gävleborgs län › Gävle
Jädraås Bryggeri AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 232 | 1 443 | 1 553 | 850 | 1 106 | 1 874 |
| Nettoomsättning | 1 164 | 1 379 | 1 469 | 850 | 1 106 | 1 723 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | 151 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | 64 | 85 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 835 | 1 963 | 1 938 | 1 388 | 1 779 | 1 826 |
| Råvaror och förnödenheter | 555 | 844 | 764 | 178 | 527 | 544 |
| Övriga externa kostnader | 660 | 584 | 672 | 725 | 739 | 896 |
| Personalkostnader | 483 | 401 | 377 | 314 | 316 | 190 |
| Av- och nedskrivningar | 138 | 134 | 125 | 170 | 197 | 197 |
| Rörelseresultat | −603 | −520 | −384 | −537 | −673 | 48 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | −53 | −24 | −36 | −44 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 53 | 24 | 36 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | −605 | −521 | −437 | −562 | −709 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | 604 | 520 | 750 | 1 270 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 604 | 520 | 750 | 1 270 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 0 | 313 | 708 | −709 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 42 | 28 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −42 | 285 | 708 | −709 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 656 | 1 710 | 1 367 | 1 557 | 1 320 | 1 674 |
| Anläggningstillgångar | 312 | 416 | 550 | 525 | 648 | 891 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 63 | 93 | 123 | 0 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 63 | 93 | 123 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 249 | 323 | 428 | 525 | 648 | 845 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 219 | 323 | 428 | 525 | 580 | 680 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 30 | 0 | 0 | 0 | 68 | 165 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 46 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 1 344 | 1 294 | 817 | 1 031 | 671 | 783 |
| Varulager m.m. | 98 | 148 | 332 | 508 | 305 | 503 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 305 | 187 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 98 | 148 | 332 | 508 | 0 | 316 |
| Kortfristiga fordringar | 1 159 | 1 115 | 423 | 505 | 249 | 280 |
| Kundfordringar | 463 | 159 | 26 | 116 | 164 | 258 |
| Fordringar hos koncernföretag | 593 | 636 | 357 | 380 | – | – |
| Övriga fordringar | 24 | 13 | 0 | 10 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 79 | 308 | 40 | 0 | 84 | 22 |
| Kassa och bank | 87 | 31 | 61 | 18 | 117 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 656 | 1 710 | 1 367 | 1 557 | 1 320 | 1 674 |
| Eget kapital | 169 | 170 | 1 115 | 830 | 122 | 131 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 49 | 50 | 995 | 710 | 2 | 11 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 50 | 92 | 710 | 2 | 711 | 7 |
| Årets resultat | −1 | −42 | 285 | 708 | −709 | 4 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 348 | 492 | 580 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 249 | 399 | 286 |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 99 | 94 | 294 |
| Kortfristiga skulder | 1 488 | 1 540 | 252 | 379 | 705 | 963 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 150 | – | – |
| Leverantörsskulder | 411 | 127 | 78 | 155 | 461 | 128 |
| Skatteskulder | 0 | 76 | 31 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 1 039 | 998 | 123 | 55 | 227 | 768 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | 340 | 21 | 19 | 17 | 6 |
| Företagsinteckningar | – | – | 0 | 994 | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 17 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 49 | 50 | 995 | – | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 700 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 904 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året fortsatt sin tillväxtresa och har dessutom förvärvat rättigheterna till ett ytterligare varumärke, det har lett till att omsättningen har ökat med ca 72,7 % gentemot fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 46 | 46 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 536 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 523 | 523 |
| Årets inköp | 34 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | 90 |
| Ackumulerade avskrivningar | 506 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 435 | 455 | 358 |
| Årets avskrivningar | 3 | – | 0 | – | 0 | – | 68 | – | 97 | 97 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 | 0 | – |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 150 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 87 | 57 | 57 | 27 | 27 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 30 | – | 30 | – | 27 | – | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 042 | 1 042 | 1 042 | 1 042 | 1 042 | 1 042 | 1 042 | 995 | 995 | 995 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 47 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 823 | 719 | 719 | 615 | 615 | 517 | 517 | 415 | 415 | 316 |
| Årets avskrivningar | 104 | – | 104 | – | 97 | – | 102 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Krickvägen 18, 803 09 GÄVLE
- Registrerat
- 2000-02-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva tillverkning av och handel med sprit, vin, öl, andra maltdrycker och kolsyrade drycker, bedriva depåverksamhetmed egna bilar och egen säljkår, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska vidare bedriva entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggningssektorn, kursverksamhet samt lokaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-20
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver framställning och försäljning av öl från eget bryggeri i Gävle. Företagets säte är Gävle.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.