Start › Västra Götalands län › Mölndal
Merchandise in Sweden Aktiebolag
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 126 | 1 631 | 1 464 | 742 | 1 595 | 120 | 1 439 | 1 491 | 1 345 | 1 489 |
| Nettoomsättning | 2 139 | 1 636 | 1 461 | 744 | 1 450 | 99 | 1 440 | 1 482 | 1 344 | 1 825 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −14 | −5 | 3 | −2 | 2 | 0 | −11 | 9 | 2 | −367 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 | – | 0 | 144 | 21 | 11 | – | 0 | 31 |
| Rörelsekostnader | 1 603 | 1 203 | 1 183 | 703 | 1 202 | 192 | 942 | 1 098 | 1 709 | 1 389 |
| Råvaror och förnödenheter | 185 | 25 | 214 | 93 | 241 | 0 | 42 | 95 | 159 | 49 |
| Handelsvaror | 827 | 892 | 677 | 421 | 620 | 59 | 414 | 566 | 486 | 406 |
| Övriga externa kostnader | 463 | 263 | 232 | 183 | 190 | 116 | 225 | 287 | 567 | 349 |
| Personalkostnader | 26 | 14 | 60 | 0 | 145 | 12 | 255 | 144 | 477 | 560 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 9 | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 20 | 20 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 6 |
| Rörelseresultat | 523 | 429 | 281 | 39 | 394 | −73 | 497 | 393 | −364 | 100 |
| Finansiella poster | 1 | 32 | 13 | 1 | 0 | 0 | −1 | −24 | −2 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 21 | 32 | 14 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 20 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 25 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 524 | 460 | 294 | 39 | 393 | −73 | 497 | 368 | −366 | 96 |
| Bokslutsdispositioner | −130 | −110 | −75 | 0 | −95 | 62 | −62 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −130 | −110 | −75 | 0 | −95 | 61 | −61 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 | −1 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 394 | 350 | 219 | 39 | 298 | −10 | 435 | 368 | −366 | 96 |
| Skatt på årets resultat | 84 | 76 | 46 | 10 | 59 | 0 | 39 | – | – | – |
| Årets resultat | 311 | 275 | 173 | 29 | 239 | −10 | 396 | 368 | −366 | 96 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 401 | 1 811 | 1 133 | 764 | 1 158 | 310 | 455 | 265 | 838 | 866 |
| Anläggningstillgångar | 482 | 308 | 0 | 0 | 6 | 12 | 28 | 34 | 10 | 30 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 42 | 42 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 42 | 42 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 440 | 266 | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 | 0 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 440 | 266 | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 | 0 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 1 919 | 1 504 | 1 133 | 764 | 1 152 | 298 | 427 | 231 | 828 | 836 |
| Varulager m.m. | 80 | 94 | 100 | 97 | 99 | 98 | 98 | 109 | 100 | 98 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 80 | 94 | 100 | 97 | 99 | 98 | 98 | 109 | 100 | 98 |
| Kortfristiga fordringar | 488 | 439 | 33 | 114 | 96 | 35 | 0 | 33 | 213 | 93 |
| Kundfordringar | 219 | 224 | 1 | 37 | 86 | 1 | 0 | 29 | 42 | 76 |
| Övriga fordringar | 254 | 213 | 32 | 78 | 3 | 32 | 0 | 4 | 171 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 2 | – | 0 | 7 | 2 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 351 | 970 | 1 000 | 553 | 957 | 166 | 329 | 89 | 515 | 644 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 401 | 1 811 | 1 133 | 764 | 1 158 | 310 | 455 | 265 | 838 | 866 |
| Eget kapital | 1 201 | 890 | 616 | 443 | 413 | 175 | 185 | −211 | −579 | −213 |
| Bundet eget kapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Fritt eget kapital | 1 093 | 782 | 508 | 335 | 305 | 67 | 77 | −319 | −687 | −321 |
| Balanserat resultat | 782 | 508 | 335 | 305 | 67 | 77 | −319 | −687 | −321 | −418 |
| Årets resultat | 311 | 275 | 173 | 29 | 239 | −10 | 396 | 368 | −366 | 96 |
| Obeskattade reserver | 410 | 280 | 170 | 95 | 95 | 0 | 62 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 410 | 280 | 170 | 95 | 95 | 0 | 61 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 238 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 238 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 552 | 641 | 348 | 226 | 650 | 136 | 208 | 476 | 1 417 | 1 079 |
| Skulder till kreditinstitut | 110 | 289 | – | – | – | – | 0 | 66 | – | – |
| Leverantörsskulder | 139 | 146 | 122 | 55 | 44 | 10 | 0 | 33 | 14 | 79 |
| Skatteskulder | 104 | 112 | 56 | 69 | 59 | 39 | 39 | – | – | – |
| Övriga skulder | 183 | 69 | 59 | 87 | 294 | 72 | 154 | 362 | 1 145 | 986 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 24 | 110 | 15 | 252 | 15 | 15 | 15 | 257 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 305 | 67 | 77 | −319 | −687 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat då bolaget har breddat sin verksamhet med två stycken fordon.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker mot föregående år då bolaget har haft mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 50% då bolaget har minskat ned sin verksamhet detta räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker positivt i förhållande till föregående år på grund av att kulturlivet har fått öppna upp efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 93% då bolaget inte har kunnat bedriva någon verksamhet på grund av pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en fortsatt negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång fortsatt kraftigt minskad försäjning då bolagets kunder i sin tur inte får bedriva sina verksamheter på grund av pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en fortsatt negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång fortsatt kraftigt minskad försäjning då bolagets kunder i sin tur inte får bedriva sina verksamheter på grund av pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 650 | 405 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 100 | 100 |
| Årets inköp | 275 | 275 | – | – | – | – | – | 30 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – | 15 |
| Ackumulerade avskrivningar | 210 | 139 | 130 | 130 | 124 | 118 | 112 | 106 | 100 | 80 |
| Årets avskrivningar | 101 | 9 | – | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 20 | 20 |
| Återförda avskrivningar | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – | 9 |
Om bolaget
- Adress
- EKLANDA TORG 15, 431 49 MÖLNDAL
- Registrerat
- 1999-12-17
- Bransch
- Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med CD och grammofonskivor, konsultationer och försäljning av tidigare nämnda produkter via Internet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 195-4296
- Merchandise in Sweden AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består i att bedriva produktion och handel med merchandise, såsom tröjor, knappar och posters och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Väsentliga händelser
Bolaget har införskaffat två fordon som har breddat verksamheten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.