Genomsyn

Start › Östergötlands län › Motala

Restaurang Lyckan AB

556579-2123AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
4,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
29 tkr
Årets resultat 2025
29 tkr
Eget kapital 2025
455 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 0,6 %0,6 %20242024: 0,6 %0,6 %20232023: 0,6 %0,6 %20222022: 0,7 %0,7 %20212021: 0,5 %0,5 %20202020: 0,6 %0,6 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 6874 6864 6274 769
Nettoomsättning 4 6054 5374 3404 151
Övriga rörelseintäkter 82149286617
Rörelsekostnader 4 6584 6294 7484 826
Råvaror och förnödenheter 1 5511 4891 4231 408
Övriga externa kostnader 647602557546
Personalkostnader 2 4472 5272 7572 857
Av- och nedskrivningar 14111114
Rörelseresultat 2857−121−57
Finansiella poster 1100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1100
Räntekostnader och liknande resultatposter ––00
Resultat efter finansiella poster 2958−121−57
Resultat före skatt 2958−121−57
Årets resultat 2958−121−57

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 721664583731
Anläggningstillgångar 29182839
Materiella anläggningstillgångar 29182839
Maskiner och andra tekniska anläggningar 21024
Inventarier, verktyg och installationer 9182635
Omsättningstillgångar 691646554692
Varulager m.m. 64656350
Råvaror och förnödenheter 64656350
Kortfristiga fordringar 176180184166
Kundfordringar 12574420
Övriga fordringar 110597484
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 55646661
Kassa och bank 451401307476
EGET KAPITAL OCH SKULDER 721664583731
Eget kapital 455426368489
Bundet eget kapital 102102102102
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 2222
Fritt eget kapital 353324266387
Balanserat resultat 324266387444
Årets resultat 2958−121−57
Kortfristiga skulder 266238214242
Leverantörsskulder 78673261
Skatteskulder 25283131
Övriga skulder 89738583
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 72706768

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 3200–
Annan föreslagen utdelning 32–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Restaurang Lyckan AB för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Restaurang Lyckan AB s finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Restaurang Lyckan AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Restaurang Lyckan AB för räkenskapsåret 2023-07-01 - 2024-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Restaurang Lyckan AB s finansiella ställning per den 2024-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Restaurang Lyckan AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Restaurang Lyckan AB för räkenskapsåret 2022-07-01 - 2023-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Restaurang Lyckan AB s finansiella ställning per den 2023-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Restaurang Lyckan AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 727727727727683
Årets inköp ––044–
Ackumulerade avskrivningar 718709701692683
Årets avskrivningar 9999–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 312286286286286
Årets inköp 260–––
Ackumulerade avskrivningar 291286284282276
Årets avskrivningar 5226–

Om bolaget

Adress
STORGATAN 26, 591 38 MOTALA
Registrerat
1999-11-23
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet.

Bankgironummer

5246-9913
RESTAURANG LYCKAN AB
kontrollerat 2026-10-04

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-26

Annonser totalt
1
Aktiva nu
0
Första annonsen
2024-02-12
Senaste annonsen
2024-02-12

Annonser per år

År2024
Annonser1

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2025-12-05)
Årsstämma
2025-12-05
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Motala registrerades år 1999 och bedriver sedan dess restaurangverksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202517 kB Öppna
202417 kB Öppna
202317 kB Öppna