Start › Stockholms län › Stockholm
Stuck & Sten, Stocklassa Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 346 | 1 572 | 1 725 | 1 267 | 1 437 | 1 905 | 1 262 | 2 367 | 2 584 |
| Nettoomsättning | 2 294 | 1 569 | 1 700 | 1 267 | 1 428 | 1 891 | 1 256 | 2 367 | 2 514 |
| Övriga rörelseintäkter | 52 | 3 | 25 | 0 | 9 | 13 | 6 | 0 | 70 |
| Rörelsekostnader | 1 806 | 1 445 | 1 343 | 1 146 | 1 189 | 1 653 | 1 582 | 2 017 | 2 197 |
| Råvaror och förnödenheter | 630 | 159 | 474 | 308 | 597 | 1 259 | 939 | 1 157 | 1 157 |
| Övriga externa kostnader | 499 | 475 | 424 | 334 | 327 | 262 | 264 | 228 | 308 |
| Personalkostnader | 647 | 783 | 416 | 504 | 256 | 123 | 370 | 623 | 724 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 | 29 | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | 540 | 127 | 383 | 121 | 248 | 251 | −320 | 350 | 387 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 6 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 7 | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 539 | 125 | 382 | 120 | 248 | 251 | −321 | 350 | 386 |
| Bokslutsdispositioner | −137 | 7 | −97 | −32 | −65 | −47 | 234 | −90 | −102 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −137 | 7 | −97 | −32 | −65 | −47 | 234 | −90 | −102 |
| Resultat före skatt | 402 | 132 | 285 | 88 | 183 | 204 | −87 | 260 | 284 |
| Skatt på årets resultat | 85 | 29 | 60 | 20 | 41 | 30 | 0 | 59 | 68 |
| Årets resultat | 316 | 103 | 225 | 68 | 142 | 174 | −87 | 201 | 217 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 190 | 726 | 768 | 520 | 472 | 486 | 313 | 742 | 799 |
| Anläggningstillgångar | 183 | 188 | 117 | 0 | 0 | 9 | 18 | 27 | 36 |
| Materiella anläggningstillgångar | 58 | 88 | 117 | 0 | 0 | 9 | 18 | 27 | 36 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 58 | 88 | 117 | 0 | 0 | 9 | 18 | 27 | 36 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 | 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 125 | 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 006 | 538 | 651 | 520 | 472 | 477 | 295 | 715 | 763 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 265 | 103 | 33 | 135 | 65 | 4 | 303 | 317 |
| Kundfordringar | 18 | 229 | 72 | 0 | 45 | – | 0 | 284 | 306 |
| Övriga fordringar | 0 | 36 | 31 | 29 | 86 | 58 | 4 | 19 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 4 | 4 | 8 | – | – | – |
| Kassa och bank | 989 | 274 | 548 | 487 | 337 | 411 | 291 | 412 | 447 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 190 | 726 | 768 | 520 | 472 | 486 | 313 | 742 | 799 |
| Eget kapital | 440 | 223 | 351 | 250 | 307 | 315 | 141 | 368 | 467 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 320 | 103 | 231 | 130 | 187 | 195 | 21 | 248 | 347 |
| Balanserat resultat | 3 | 1 | 5 | 62 | 45 | 21 | 108 | 47 | 131 |
| Årets resultat | 316 | 103 | 225 | 68 | 142 | 174 | −87 | 201 | 217 |
| Obeskattade reserver | 371 | 234 | 241 | 144 | 112 | 47 | 0 | 234 | 144 |
| Periodiseringsfonder | 371 | 234 | 241 | 144 | 112 | 47 | 0 | 234 | 144 |
| Långfristiga skulder | 0 | 42 | 64 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 42 | 64 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 379 | 227 | 112 | 126 | 53 | 123 | 172 | 140 | 188 |
| Leverantörsskulder | 178 | 50 | 6 | 20 | 6 | 49 | 6 | 8 | 143 |
| Skatteskulder | 28 | – | – | – | – | 0 | 5 | 44 | 31 |
| Övriga skulder | 101 | 139 | 53 | 77 | 12 | 59 | 160 | 88 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 73 | 38 | 54 | 28 | 35 | 15 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 100 | 230 | 125 | 125 | 150 | – | 140 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 187 | 195 | 21 | 248 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga reducerad verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 125 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 25 | 100 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 146 | 146 | 146 | 0 | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 204 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 45 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 45 | – | – | – | 0 | 204 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 58 | 29 | 0 | 45 | 36 | 27 | 18 | 9 | 204 |
| Årets avskrivningar | 29 | 29 | – | – | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 45 | – | – | – | 0 | 204 | – |
Om bolaget
- Adress
- VINTERVIKSVÄGEN 83, 117 65 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1999-11-15
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva stenkonservering, renovering och kopiering av äldre stenföremål samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5065-5422
- STUCK & STEN STOCKLASSA AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver stenkonservering, renovering och kopiering av äldre stenföremål samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.