Start › Västmanlands län › Västerås
JO:s Mur AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 44 | 100 | 382 | 806 | 809 | 821 | 808 | 827 |
| Nettoomsättning | 42 | 93 | 382 | 804 | 805 | 819 | 808 | 825 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 7 | 0 | 2 | 4 | 2 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 52 | 43 | 463 | 866 | 865 | 819 | 843 | 841 |
| Handelsvaror | – | 0 | 4 | 1 | 1 | 12 | 4 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 37 | 86 | 122 | 92 | 83 | 112 | 115 |
| Personalkostnader | 49 | 7 | 374 | 743 | 765 | 718 | 720 | 713 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −8 | 57 | −82 | −60 | −56 | 2 | −35 | −14 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −6 | −3 | −1 | −2 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 6 | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | 55 | −88 | −63 | −57 | 0 | −36 | −14 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 19 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 19 | 0 |
| Resultat före skatt | −8 | 55 | −88 | −63 | −57 | 0 | −17 | −14 |
| Årets resultat | −8 | 55 | −88 | −63 | −57 | 0 | −17 | −14 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 | 0 | 16 | 95 | 129 | 173 | 168 | 201 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 20 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 20 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 14 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 22 | 0 | 16 | 95 | 129 | 166 | 154 | 180 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 16 | 95 | 100 | 95 | 91 | 115 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 16 | 65 | 33 | 28 | 24 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 30 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Kassa och bank | 22 | – | – | 0 | 29 | 71 | 64 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 | 0 | 16 | 95 | 129 | 173 | 168 | 201 |
| Eget kapital | −21 | −14 | −68 | 19 | 82 | 140 | 140 | 157 |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Fritt eget kapital | −125 | −117 | −172 | −84 | −21 | 36 | 36 | 53 |
| Balanserat resultat | −117 | −172 | −21 | −21 | 36 | 36 | 53 | 67 |
| Årets resultat | −8 | 55 | −151 | −63 | −57 | 0 | −17 | −14 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Långfristiga skulder | – | – | 45 | 46 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 45 | 46 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 14 | 40 | 30 | 47 | 33 | 28 | 26 |
| Checkräkningskredit | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 10 | 3 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 43 | 14 | 40 | 29 | 36 | 24 | 14 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −21 | 36 | 36 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat, detta beror på minskad orderingång pga lågkonjunktur.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat, detta beror på minskad orderingång pga lågkonjunktur.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat, detta beror på minskad orderingång pga lågkonjunktur.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 |
| Ackumulerade avskrivningar | 213 | 213 | 213 | 213 | 213 | 206 | 199 | 192 | 185 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 7 | 7 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- DOMKYRKOESPLANADEN 6 B, 722 13 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1999-11-11
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg,- mur och putsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5304-5159
- JO:S MUR AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet omfattar bygg-, mur och putsverksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har fortsatt verksamheten trots att det finns skäl att anta att det egna kapitalet understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Någon kontrollbalansräkning har inte upprättats. Detta kan medföra ett personligt betalningsansvar för styrelseledamoten enligt aktiebolagslagen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.