Start › Västra Götalands län › Göteborg
WALLENSTAM FASTIGHETER 1 AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −4 | −5 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 93 | −2 427 | −2 687 | −2 688 | −1 839 | −39 489 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 93 | 57 | 63 | 64 | 158 | 129 053 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 364 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 2 483 | 2 750 | 2 751 | 1 997 | 173 906 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | 92 | −2 428 | −2 689 | −2 689 | −1 843 | −39 494 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 93 | −2 427 | −2 687 | −2 688 | −1 843 | −39 494 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 93 | −2 427 | −2 687 | −2 688 | −1 843 | −39 494 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 136 813 | 136 813 | 136 906 | 136 867 | 136 873 | 136 874 | 136 969 | 151 739 |
| Anläggningstillgångar | 136 813 | 136 813 | 136 906 | 136 867 | 136 873 | 136 874 | 136 969 | 151 739 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 136 813 | 136 813 | 136 906 | 136 867 | 136 873 | 136 874 | 136 969 | 151 739 |
| Andelar i koncernföretag | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 | 3 | 96 | 57 | 63 | 64 | 158 | 14 929 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 136 813 | 136 813 | 136 906 | 136 867 | 136 873 | 136 874 | 136 969 | 151 739 |
| Eget kapital | 136 813 | 136 813 | 136 906 | 136 867 | 163 | 165 | 258 | 128 644 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 136 713 | 136 713 | 136 806 | 136 767 | 63 | 65 | 158 | 128 544 |
| Balanserat resultat | 136 713 | 136 713 | 136 713 | 139 194 | 2 750 | 2 752 | 2 001 | 168 038 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 93 | −2 427 | −2 687 | −2 688 | −1 843 | −39 494 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 136 710 | 136 710 | 136 710 | 23 096 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 136 710 | 136 710 | 136 710 | 23 096 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 93 | 57 | 63 | 65 | 158 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 93 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 65 | 158 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 3 | 139 194 | 2 750 | 2 752 | 2 001 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-10-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 136 810 | 137 908 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-10-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 | 3 | 96 | 57 | 63 | 64 | 158 | 14 929 | 0 |
| Årets inköp | 1 | 1 | 97 | 57 | 63 | 64 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | 95 | 58 | 63 | 64 | 158 | – | – | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 1999-10-06
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 86 kB | Öppna |
| 2024 | 86 kB | Öppna |
| 2023 | 87 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
t säte i Göteborg, Västra Götalands län. Företaget äger andelar i dotterföretag. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
s län. Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 2 AB, org.nr 556258-0547. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
s län. Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 2 AB, org.nr 556258-0547. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
s län. Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 2 AB, org.nr 556258-0547. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
s län. Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 2 AB, org.nr 556258-0547. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
s län. Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 2 AB, org.nr 556258-0547. Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.