Genomsyn

Start › Stockholms län › Sollentuna

Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB

556575-8132AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
2,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
28 tkr
Årets resultat 2025
28 tkr
Eget kapital 2025
391 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 0,6 %0,6 %20242024: 0,6 %0,6 %20232023: 0,7 %0,7 %20222022: 0,4 %0,4 %20212021: 0,8 %0,8 %20202020: 0,8 %0,8 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 7912 5752 8163 170
Nettoomsättning 2 7912 5752 8163 170
Rörelsekostnader 2 7642 5693 0693 225
Råvaror och förnödenheter 5565068581 325
Övriga externa kostnader 613620636574
Personalkostnader 1 5941 4441 5751 326
Rörelseresultat 286−252−55
Finansiella poster 0000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 0100
Resultat efter finansiella poster 286−252−56
Resultat före skatt 286−252−56
Årets resultat 286−252−56

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 6725974861 671
Inventarier, verktyg och installationer 0000
Omsättningstillgångar 6725974861 671
Kortfristiga fordringar 418247245417
Kundfordringar 378215187351
Övriga fordringar 38315631
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 22235
Kassa och bank 2543502411 254
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6725974861 671
Eget kapital 391363358610
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 271243238490
Balanserat resultat 243238490545
Årets resultat 286−252−56
Långfristiga skulder –3––
Övriga skulder –3––
Kortfristiga skulder 2812311281 061
Leverantörsskulder 1127116933
Skatteskulder 10111013
Övriga skulder 159149102115
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB för räkenskapsåret 1 juli 2024 till 30 juni 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Säkerhetsföretaget Rix Alarm ABs finansiella ställning per den 30 juni 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB för räkenskapsåret 1 juli 2023 till 30 juni 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Säkerhetsföretaget Rix Alarm ABs finansiella ställning per den 30 juni 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB för räkenskapsåret 1 juli 2022 till 30 juni 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Säkerhetsföretaget Rix Alarm ABs finansiella ställning per den 30 juni 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Säkerhetsföretaget Rix Alarm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 246246246246246
Ackumulerade avskrivningar 246246246246246

Om bolaget

Adress
SOLLENTUNAVÄGEN 63 1TRN, 191 40 SOLLENTUNA
Registrerat
1999-09-17
Bransch
Elinstallationer

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva installation och handel med säkerhetsutrustning, el- och teleprodukter, handel med värdepapper, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5510-2867
SÄKERHETSFÖRETAGET
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2025-10-24)
Årsstämma
2025-10-24
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet utgörs av installation och försäljning av larm och säkerhetssystem samt förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Sollentuna.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025113 kB Öppna
2024113 kB Öppna
2023113 kB Öppna