Start › Stockholms län › Stockholm
Källagården anno 1752 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 077 | 4 286 | 4 571 | 4 442 | 4 977 | 4 433 | 3 038 |
| Nettoomsättning | 3 802 | 4 166 | 4 251 | 4 184 | 4 486 | 3 579 | 2 642 |
| Övriga rörelseintäkter | 275 | 120 | 319 | 258 | 491 | 854 | 396 |
| Rörelsekostnader | 3 344 | 4 089 | 3 502 | 3 931 | 3 519 | 3 794 | 2 719 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 272 | 1 577 | 1 407 | 1 115 | 1 278 | 1 288 | 924 |
| Handelsvaror | – | – | – | −7 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 717 | 779 | 580 | 1 159 | 782 | 938 | 618 |
| Personalkostnader | 1 209 | 1 606 | 1 433 | 1 449 | 1 312 | 1 414 | 993 |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 93 | 82 | 216 | 147 | 154 | 184 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 34 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 734 | 198 | 1 069 | 510 | 1 458 | 639 | 319 |
| Finansiella poster | −143 | −23 | −33 | −41 | −24 | −21 | −20 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −96 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 47 | 23 | 35 | 41 | 24 | 21 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 591 | 175 | 1 036 | 469 | 1 434 | 618 | 299 |
| Bokslutsdispositioner | −175 | 28 | −260 | −120 | −427 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −175 | 0 | −260 | −120 | −335 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 28 | – | 0 | −92 | – | – |
| Resultat före skatt | 416 | 203 | 776 | 349 | 1 007 | 618 | 299 |
| Skatt på årets resultat | 110 | 48 | 165 | 76 | 217 | 137 | 69 |
| Årets resultat | 306 | 155 | 612 | 273 | 790 | 481 | 230 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 670 | 5 235 | 5 209 | 4 273 | 4 614 | 2 919 | 2 272 |
| Anläggningstillgångar | 798 | 758 | 1 044 | 1 119 | 1 307 | 824 | 1 061 |
| Materiella anläggningstillgångar | 798 | 702 | 999 | 1 091 | 1 307 | 824 | 1 061 |
| Byggnader och mark | 467 | 515 | 563 | 611 | 659 | 707 | 755 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 330 | 186 | 435 | 480 | 648 | 117 | 306 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 56 | 45 | 28 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 56 | 45 | 28 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 872 | 4 477 | 4 166 | 3 153 | 3 306 | 2 095 | 1 211 |
| Varulager m.m. | 35 | 15 | 15 | 15 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 35 | 15 | 15 | 15 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 821 | 2 553 | 1 878 | 1 640 | 1 007 | 146 | 80 |
| Kundfordringar | 7 | 7 | 0 | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 628 | 2 258 | 1 861 | 1 604 | 964 | – | – |
| Övriga fordringar | 48 | 75 | 0 | 29 | 14 | 131 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 138 | 213 | 17 | 6 | 28 | 15 | 15 |
| Kassa och bank | 2 016 | 1 910 | 2 273 | 1 499 | 2 300 | 1 949 | 1 131 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 670 | 5 235 | 5 209 | 4 273 | 4 614 | 2 919 | 2 272 |
| Eget kapital | 3 450 | 3 144 | 2 989 | 2 377 | 2 104 | 1 314 | 834 |
| Bundet eget kapital | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 | 106 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Reservfond | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Fritt eget kapital | 3 344 | 3 038 | 2 883 | 2 271 | 1 998 | 1 208 | 728 |
| Balanserat resultat | 3 038 | 2 883 | 2 271 | 1 208 | 1 208 | 728 | 497 |
| Årets resultat | 306 | 155 | 612 | 1 063 | 790 | 481 | 230 |
| Obeskattade reserver | 962 | 787 | 815 | 555 | 435 | 8 | 8 |
| Periodiseringsfonder | 890 | 715 | 715 | 455 | 335 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 72 | 72 | 100 | 100 | 100 | 8 | 8 |
| Långfristiga skulder | 620 | 670 | 575 | 474 | 1 160 | 850 | 850 |
| Skulder till kreditinstitut | 620 | 670 | 575 | 474 | 1 010 | 700 | 700 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 150 | 150 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 638 | 634 | 831 | 866 | 915 | 747 | 580 |
| Skulder till kreditinstitut | 50 | 50 | 58 | 307 | 78 | – | – |
| Leverantörsskulder | 96 | 166 | 269 | 37 | 45 | 283 | 104 |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 65 | 79 | 225 | 134 | 90 |
| Övriga skulder | 457 | 393 | 431 | 386 | 422 | 326 | 366 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 35 | 9 | 9 | 58 | 146 | 4 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 2 271 | 1 998 | 1 208 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 363 | 1 363 | 1 363 | 1 363 | 1 363 | 1 363 | 1 363 | 1 363 |
| Ackumulerade avskrivningar | 895 | 847 | 799 | 751 | 703 | 655 | 607 | 559 |
| Årets avskrivningar | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 249 | 1 008 | 1 229 | 1 386 | 1 386 | 756 | 927 | 947 |
| Årets inköp | 241 | 119 | 443 | – | 630 | 0 | 40 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 340 | 600 | – | 0 | 171 | 60 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 918 | 821 | 793 | 906 | 738 | 639 | 621 | 492 |
| Årets avskrivningar | 97 | 45 | 34 | 168 | 99 | 106 | 136 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 18 | 146 | – | 0 | 88 | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556572-018, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1999-06-22
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva café- och restaurangverksamhet, minigolf, kioskverksamhet, inköp och försäljning av glass, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verkdsamhet.
Bankgironummer
- 5266-2285
- KÄLLAGÅRDEN
kontrollerat 2026-10-04
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 41
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-17
- Senaste annonsen
- 2025-04-21
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 11 | 4 | 15 | 11 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kalmar
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver glassrestaurang under namnet Källa Glassgård i egen ägd fastighet. Företaget har sitt säte i Kalmar .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.