Start › Stockholms län › Stockholm
Jan Bergare Imagineering AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 19 | 18 | 543 | 951 | 1 495 | 1 078 | 792 | 541 | 694 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 543 | 951 | 1 391 | 1 078 | 792 | 541 | 694 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 18 | – | 0 | 104 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 75 | 1 068 | 1 166 | 1 159 | 786 | 557 | 364 | 66 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 47 | 29 | 32 | 1 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 47 | 92 | 151 | 102 | 108 | 97 | 142 | 64 |
| Personalkostnader | 0 | 22 | 929 | 987 | 1 025 | 677 | 460 | 222 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 | −57 | −525 | −215 | 336 | 292 | 235 | 177 | 628 |
| Finansiella poster | 0 | −18 | 192 | −8 | 3 | −1 | 0 | 0 | −10 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 200 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 21 | 8 | 12 | 0 | 3 | 2 | 2 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | −75 | −333 | −223 | 339 | 291 | 234 | 176 | 618 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 2 | 206 | −85 | −73 | −50 | 150 | −150 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 2 | 206 | −85 | −73 | −50 | 150 | −150 |
| Resultat före skatt | 2 | −75 | −331 | −17 | 254 | 218 | 184 | 326 | 468 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 55 | 48 | 42 | 72 | 118 |
| Årets resultat | 2 | −75 | −331 | −18 | 199 | 170 | 142 | 254 | 350 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 115 | 135 | 428 | 776 | 1 341 | 730 | 637 | 833 | 922 |
| Anläggningstillgångar | 56 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 56 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 104 | 428 | 776 | 1 341 | 730 | 637 | 833 | 922 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 99 | 53 | 114 | 256 | 49 | 289 | 233 | 170 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 114 | 210 | 0 | 285 | 231 | 183 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 41 | 99 | 53 | 0 | 46 | 49 | 5 | 2 | −13 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 0 | 128 | 128 | 128 | 25 | 25 | 25 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 0 | 128 | 128 | 128 | 25 | 25 | 25 |
| Kassa och bank | 19 | 6 | 375 | 534 | 957 | 554 | 323 | 575 | 727 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 115 | 135 | 428 | 776 | 1 341 | 730 | 637 | 833 | 922 |
| Eget kapital | 101 | 99 | −26 | 305 | 524 | 324 | 375 | 482 | 468 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 | −1 | −126 | 205 | 424 | 224 | 275 | 382 | 368 |
| Balanserat resultat | −1 | 74 | 205 | 224 | 224 | 55 | 132 | 128 | 18 |
| Årets resultat | 2 | −75 | −331 | −18 | 199 | 170 | 142 | 254 | 350 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 2 | 208 | 123 | 50 | 0 | 150 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 2 | 208 | 123 | 50 | 0 | 150 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 35 | 454 | 469 | 610 | 284 | 212 | 351 | 303 |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 39 | 20 | 6 | 5 | 4 | 5 | 19 |
| Skatteskulder | 8 | 8 | 19 | 99 | 81 | −52 | 0 | 161 | 103 |
| Övriga skulder | 6 | 17 | 397 | 350 | 522 | 331 | 208 | 185 | 179 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | 0 | 200 | – | 220 | 250 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 424 | 224 | 275 | 382 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har inte bedrivit någon aktiv verksamhet under året. Vissa kostnader kvarstod dock, därav årets negativa resultat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har kraftigt påverkats negativt av sjukdom under året, vilket medfört en betydligt lägre beläggningsgrad än vanligt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En väsentlig minskning av nettoomsättning har skett på grund av att mycket tid lagts i intern produktutveckling under året, vilket är en långsiktig investering (flera års sikt)
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En långtidskontrakt på deltid för en kund har givit en väsentlig höjning av nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
God efterfrågan på bolagets tjänster och ett något minskat fokus på egenfinansierade projekt har har lett till en ökning av omsättningen med 46%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 197 | 166 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 |
| Årets inköp | 31 | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 141 | 136 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 |
| Årets avskrivningar | 6 | 2 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- INDUSTRIGATAN 6 7 TR, 112 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1999-06-15
- Bransch
- Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom interaktiv media och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5331-6030
- JAN BERGARE INFORMATION AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-01
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller konsulttjänster inom ledarskap och interaktiv, digital utbildning och marknadsföring till stora och medelstora företag, främst i Sverige. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.