Start › Dalarnas län › Falun
MM Taubert Bygg & Företagsservice AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 21 | 95 | 109 | 111 | 93 | 89 | 115 | 120 |
| Nettoomsättning | 0 | 79 | 93 | 102 | 77 | 89 | 115 | 120 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 16 | 16 | 9 | 16 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 67 | 81 | 67 | 70 | 49 | 58 | 69 | 85 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 81 | 67 | 70 | 45 | 58 | 53 | 67 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 4 | 0 | 11 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 18 |
| Rörelseresultat | −46 | 14 | 42 | 41 | 45 | 30 | 46 | 35 |
| Finansiella poster | 260 | −17 | −10 | −44 | −5 | −5 | −7 | −7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 279 | – | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −1 | −4 | 40 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 18 | 15 | 5 | 6 | 7 | 7 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 214 | −4 | 32 | −3 | 39 | 25 | 39 | 28 |
| Resultat före skatt | 214 | −4 | 32 | −3 | 39 | 25 | 39 | 28 |
| Skatt på årets resultat | 43 | 0 | 6 | 8 | 8 | 5 | 8 | 6 |
| Årets resultat | 171 | −4 | 26 | −11 | 31 | 20 | 30 | 22 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 332 | 1 227 | 1 244 | 1 219 | 1 247 | 1 231 | 1 207 | 1 225 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 128 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 332 | 102 | 119 | 94 | 122 | 106 | 82 | 97 |
| Kortfristiga fordringar | 332 | 42 | 71 | 55 | 34 | 41 | 24 | 46 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 2 |
| Fordringar hos intresseföretag | 287 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 45 | 37 | 67 | 53 | 32 | 35 | 21 | 36 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 5 | 5 | 3 | 2 | 6 | 0 | 8 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 19 | 16 | 55 | 50 | 30 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 19 | 16 | 55 | 50 | 30 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 60 | 28 | 23 | 33 | 15 | 28 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 332 | 1 227 | 1 244 | 1 219 | 1 247 | 1 231 | 1 207 | 1 225 |
| Eget kapital | 291 | 817 | 821 | 794 | 805 | 774 | 754 | 761 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 171 | 697 | 701 | 674 | 685 | 654 | 634 | 641 |
| Balanserat resultat | 0 | 701 | 674 | 685 | 654 | 634 | 604 | 619 |
| Årets resultat | 171 | −4 | 26 | −11 | 31 | 20 | 30 | 22 |
| Långfristiga skulder | 0 | 371 | 381 | 391 | 401 | 411 | 421 | 431 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 371 | 381 | 391 | 401 | 411 | 421 | 431 |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 38 | 42 | 33 | 41 | 46 | 32 | 34 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 2 | 2 | 1 | 6 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 15 | 20 | 11 | 20 | 20 | 12 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | – | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 654 | 634 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Utbrottet av Covid-19 har hittills ej haft någon väsentlig negativ påverkan för företaget. Styrelsen ser aktivt över frågan kontinuerligt för att vid behov kunna vidta åtgärder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 | 1 125 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 88 | 70 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 3 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1999-06-02
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast som lös egendom äga och förvalta värdepapper samt bedriva värdepappershandel, städverksamhet/lokalvård, försäljning av städmaterial och presentartiklar, catering, uthyrning av personal, byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leccinum AB, 559151-3469 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-08-27. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 7 kB | Öppna |
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Leccinum AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leccinum AB, 559151-3469 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-08-27. Företaget har sitt säte i Stockholm .