Start › Stockholms län › Stockholm
Motala Tandvårdsgrupp AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 6 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 6 |
| Rörelsekostnader | 35 | 61 | 68 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 56 | 64 | 42 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Rörelseresultat | −35 | −61 | −68 | −40 |
| Finansiella poster | 1 008 | 526 | 56 | 22 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 005 | 512 | 6 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 17 | 35 | 8 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −18 | −11 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 973 | 466 | −12 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | 1 121 | 593 | 768 | 739 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 121 | 593 | 768 | 739 |
| Resultat före skatt | 2 094 | 1 059 | 756 | 721 |
| Skatt på årets resultat | 247 | 135 | 185 | 176 |
| Årets resultat | 1 848 | 923 | 571 | 544 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 31 486 | 31 368 | 31 653 | 32 358 |
| Anläggningstillgångar | 31 058 | 31 063 | 31 067 | 31 054 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 9 | 13 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 4 | 9 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 058 | 31 058 | 31 058 | 31 040 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 31 058 | 31 058 | 31 058 | 31 040 |
| Omsättningstillgångar | 428 | 305 | 586 | 1 305 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 61 | 53 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 61 | 53 | 0 |
| Kassa och bank | 427 | 244 | 533 | 1 305 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 31 486 | 31 368 | 31 653 | 32 358 |
| Eget kapital | 30 274 | 29 076 | 28 653 | 28 582 |
| Bundet eget kapital | 355 | 355 | 355 | 355 |
| Aktiekapital | 335 | 335 | 335 | 335 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 29 919 | 28 721 | 28 298 | 28 227 |
| Balanserat resultat | 28 071 | 27 798 | 27 727 | 27 683 |
| Årets resultat | 1 848 | 923 | 571 | 544 |
| Obeskattade reserver | 1 150 | 2 271 | 2 864 | 3 632 |
| Periodiseringsfonder | 1 150 | 2 271 | 2 864 | 3 632 |
| Långfristiga skulder | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 62 | 17 | 133 | 141 |
| Skatteskulder | 60 | 17 | 121 | 131 |
| Övriga skulder | 2 | 0 | 12 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 29 900 | 650 | 500 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 29 900 | 650 | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Motala Tandvårdsgrupp AB för räkenskapsåret 2025-05-01 -- 2026-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Motala Tandvårdsgrupp ABs finansiella ställning per den 30 april 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Motala Tandvårdsgrupp AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Motala Tandvårdsgrupp AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2025-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Motala Tandvårdsgrupp ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Motala Tandvårdsgrupp AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Motala Tandvårdsgrupp AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Motala Tandvårdsgrupp ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Motala Tandvårdsgrupp AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 058 | 31 058 | 31 058 | 31 058 | 31 058 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 18 | 29 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Ackumulerade avskrivningar | 22 | 18 | 13 | 9 | 4 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- WITTSTOCKSGATAN 30, 115 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1999-05-04
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tandvårdsverksamhet, handel med värdepapper, jord- och skogsbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5262-1844
- MOTALA TANDVÅRDSGRUPP AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-10-16)
- Årsstämma
- 2026-10-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Motala har tidigare bedrivit tandvårdsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten har de senaste åren avvecklats och nu förvaltar bolaget aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.