Start › Västmanlands län › Västerås
Tillbergatrafik AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 | 1 255 | 5 839 | 4 724 |
| Nettoomsättning | 36 | 1 223 | 5 805 | 4 491 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 32 | 34 | 233 |
| Rörelsekostnader | 15 | 1 243 | 5 699 | 4 732 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 692 | 3 987 | 3 046 |
| Personalkostnader | 0 | 551 | 1 604 | 1 634 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 108 | 53 |
| Rörelseresultat | 20 | 12 | 140 | −8 |
| Finansiella poster | −1 | −4 | −15 | −18 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 5 | 15 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | 8 | 125 | −26 |
| Resultat före skatt | 20 | 8 | 125 | −26 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 1 | 5 | 0 |
| Årets resultat | 15 | 7 | 120 | −26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 883 | 887 | 1 520 | 1 543 |
| Anläggningstillgångar | 574 | 588 | 569 | 527 |
| Materiella anläggningstillgångar | 574 | 574 | 569 | 527 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 574 | 574 | 569 | 527 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 14 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 14 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 309 | 299 | 951 | 1 017 |
| Kortfristiga fordringar | 325 | 262 | 896 | 759 |
| Kundfordringar | 200 | 200 | 548 | 456 |
| Övriga fordringar | 125 | 62 | 36 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 312 | 303 |
| Kassa och bank | −15 | 37 | 56 | 257 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 885 | 887 | 1 520 | 1 543 |
| Eget kapital | 304 | 295 | 288 | 168 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 204 | 195 | 188 | 68 |
| Balanserat resultat | 188 | 188 | 68 | 94 |
| Årets resultat | 15 | 7 | 120 | −26 |
| Långfristiga skulder | −5 | 1 | 295 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 11 | 17 | 28 | 0 |
| Övriga skulder | −16 | −16 | 267 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 586 | 591 | 937 | 1 375 |
| Skulder till kreditinstitut | 17 | 17 | 67 | 156 |
| Leverantörsskulder | −5 | 0 | 338 | 284 |
| Skatteskulder | 14 | 11 | 10 | 42 |
| Övriga skulder | 578 | 571 | 222 | 622 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 118 | 118 | 301 | 272 |
| Ställda säkerheter | – | – | 165 | 185 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | 165 | 185 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 188 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2021 är ej med här.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad orderingång har ökat nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 749 | 599 | 105 |
| Årets inköp | 150 | 494 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 180 | 72 | 20 |
| Årets avskrivningar | 108 | 53 | – |
Om bolaget
- Adress
- SNAR SÖRBY 1, 725 95 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1999-04-14
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva transportverksamhet inklusive taxirörelse, fastighetsverksamhet, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5274-0727
- Tillbergatrafik AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har för närvarande ingen verksamhet
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.