Start › Västra Götalands län › Borås
Basso Borås AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 870 | 887 | 916 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 870 | 887 | 916 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 005 | 1 081 | 1 072 | 80 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 124 | 231 | 186 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 749 | 601 | 475 | 76 | 0 |
| Personalkostnader | 74 | 190 | 354 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 58 | 56 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | −135 | −194 | −156 | −80 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −11 | −19 | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 11 | 20 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −137 | −205 | −175 | −84 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | 205 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 140 | 205 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 0 | −175 | −84 | 0 |
| Årets resultat | 3 | 0 | −175 | −84 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 603 | 707 | 789 | 470 | 116 |
| Anläggningstillgångar | 375 | 433 | 596 | 259 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 375 | 433 | 596 | 259 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 82 | 123 | 164 | 27 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 293 | 311 | 432 | 138 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | 94 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 228 | 273 | 193 | 211 | 116 |
| Varulager m.m. | 41 | 32 | 31 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 41 | 32 | 31 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 148 | 227 | 140 | 65 | 116 |
| Fordringar hos koncernföretag | 98 | 180 | 26 | 10 | 116 |
| Övriga fordringar | 35 | 27 | 104 | 56 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 19 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 39 | 15 | 22 | 146 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 603 | 707 | 789 | 470 | 116 |
| Eget kapital | 104 | 101 | 101 | 101 | 116 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 | 1 | 1 | 1 | 16 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 176 | 85 | 17 |
| Årets resultat | 3 | 0 | −175 | −84 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 60 | 140 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 60 | 140 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 500 | 606 | 628 | 229 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 60 | 80 | 60 | 0 |
| Leverantörsskulder | 64 | 55 | 193 | 20 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 385 | 388 | 340 | – | – |
| Övriga skulder | 41 | 32 | 5 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 70 | 10 | 149 | 0 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 175 | 85 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 345 | 345 | 449 | 138 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 311 | 138 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 104 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 52 | 35 | 18 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 17 | 17 | 17 | 1 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 206 | 206 | 206 | 30 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 176 | 30 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 125 | 84 | 42 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 41 | 41 | 39 | 3 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 94 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTERLÅNGGATAN 23, 503 31 BORÅS
- Registrerat
- 1999-03-18
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang & cateringverksamhet samt import och försäljning av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Borås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.