Start › Stockholms län › Kungsängen
StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 34 404 | 38 452 | 39 213 | 45 930 | 40 398 | 49 882 |
| Nettoomsättning | 34 301 | 38 273 | 39 136 | 45 884 | 40 015 | 49 747 |
| Övriga rörelseintäkter | 103 | 180 | 77 | 46 | 383 | 134 |
| Rörelsekostnader | 34 023 | 38 047 | 38 350 | 43 571 | 38 166 | 47 558 |
| Handelsvaror | 15 943 | 22 200 | 20 582 | 25 796 | 19 041 | 29 516 |
| Övriga externa kostnader | 4 610 | 4 102 | 4 629 | 3 764 | 3 888 | 2 768 |
| Personalkostnader | 13 470 | 11 738 | 13 132 | 14 004 | 15 225 | 15 273 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 6 | 12 | 1 |
| Rörelseresultat | 381 | 406 | 864 | 2 359 | 2 232 | 2 323 |
| Finansiella poster | 20 | 141 | 133 | 7 | 8 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 9 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 142 | 133 | 7 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 401 | 547 | 997 | 2 366 | 2 240 | 2 323 |
| Bokslutsdispositioner | −390 | −545 | −565 | −1 131 | 2 700 | −1 352 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 1 435 | −131 | 0 | −52 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 2 700 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | 390 | 545 | 2 000 | 1 000 | 0 | 1 300 |
| Resultat före skatt | 11 | 2 | 432 | 1 235 | 4 940 | 971 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 2 | 75 | 248 | 98 | 212 |
| Årets resultat | 2 | 0 | 356 | 987 | 4 842 | 759 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 399 | 19 746 | 24 660 | 29 266 | 22 380 | 16 712 |
| Anläggningstillgångar | 24 | 24 | 2 730 | 1 736 | 2 743 | 170 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 6 | 13 | 19 | 31 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 6 | 13 | 19 | 31 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 24 | 2 724 | 1 724 | 2 724 | 139 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 2 700 | 1 700 | 2 700 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Andra långfristiga fordringar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 16 375 | 19 722 | 21 930 | 27 529 | 19 637 | 16 542 |
| Kortfristiga fordringar | 6 219 | 6 521 | 13 472 | 12 472 | 11 365 | 5 409 |
| Kundfordringar | 4 633 | 5 368 | 12 260 | 11 239 | 9 496 | 4 009 |
| Fordringar hos koncernföretag | 856 | 392 | 433 | 382 | 379 | 426 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 231 | 174 | 216 | 545 | 990 | 926 |
| Övriga fordringar | 340 | 336 | 453 | 150 | 408 | 48 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 158 | 251 | 111 | 157 | 92 | 0 |
| Kassa och bank | 10 156 | 13 201 | 8 458 | 15 058 | 8 272 | 11 133 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 399 | 19 746 | 24 660 | 29 266 | 22 380 | 16 712 |
| Eget kapital | 5 815 | 5 812 | 11 312 | 10 956 | 9 969 | 5 127 |
| Bundet eget kapital | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Aktiekapital | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 1 200 |
| Fritt eget kapital | 4 615 | 4 612 | 10 112 | 9 756 | 8 769 | 3 927 |
| Balanserat resultat | 4 612 | 4 612 | 9 756 | 8 769 | 3 927 | 3 168 |
| Årets resultat | 2 | 0 | 356 | 987 | 4 842 | 759 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 1 435 | 1 304 | 1 304 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 1 435 | 1 304 | 1 304 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 345 | 3 000 | – | 0 | 1 300 |
| Skulder till koncernföretag | – | 2 345 | 3 000 | – | 0 | 1 300 |
| Skulder till intresseföretag | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 584 | 11 588 | 10 348 | 16 875 | 11 106 | 8 981 |
| Leverantörsskulder | 1 140 | 520 | 1 458 | 3 043 | 2 160 | 1 464 |
| Skulder till koncernföretag | 5 664 | 7 120 | 4 300 | 4 444 | 3 380 | 2 456 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 149 |
| Övriga skulder | 1 042 | 1 516 | 2 057 | 2 535 | 2 222 | 1 653 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 738 | 2 293 | 2 533 | 6 853 | 3 344 | 3 258 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 5 500 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 769 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av StorStockholms Farmartjänst Aktiebolags finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Storstockholms Farmartjänst AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Storstockholms Farmartjänst AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Storstockholms Farmartjänst AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av StorStockholms Farmartjänst Aktiebolags finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Storstockholms Farmartjänst ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av StorStockholms Farmartjänst Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 15 | 15 |
| Försäljningar och utrangeringar | 15 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 700 | 1 700 | 2 700 | 100 |
| Årets inköp | – | – | – | 2 700 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 000 | 100 | – |
| Omklassificeringar | −2 700 | 1 000 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 32 |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 26 | 19 | 13 | 1 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 12 | −1 |
Om bolaget
- Adress
- MASSAVÄGEN 2, 196 92 KUNGSÄNGEN
- Registrerat
- 1999-01-21
- Bransch
- Anläggning av vägar och motorvägar
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är vinterväghållning, grön- yteskötsel, entreprenadverksamhet inom mark och anläggningar, uthyrning av maskiner samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 138-6309
- STORSTOCKHOLMS FARMARTJÄNST AB
kontrollerat 2026-10-04 - 745-2410
- Storstockholms Farmartjänst AB
kontrollerat 2026-10-04
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-01
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-08-18
- Senaste annonsen
- 2025-05-15
Annonser per år
| År | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Upplands-Bro
- Revision
- Ja (2026-06-05)
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten StorStockholms Farmartjänst AB's affärsidé är att med känsla, kunskap, engagemang och kreativitet skapa funktionella, långsiktiga och klimatsmarta utemiljöer. Företaget har tre huvudsakliga arbetsområden; anläggning, skötsel av utemiljöer, inklusive vinterväghållning, samt maskinarbeten. Våra kunder består till två tredjedelar av offentliga beställare. Övriga är vägföreningar, samfälligheter, bostadsrättsföreningar, företag och privata kunder. Vi strävar efter att ha en nära relation till våra kunder, vilket gör att vi snabbt kan anpassa oss till kundernas behov, vilket lägger grunden till en framgångsrik verksamhet. Bolaget ägs till 100% av Tony Olsson Holding AB, org. nr 556730-2897. Företaget har sitt säte i Upplands-Bro .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under året har bolaget genomfört en strategisk satsning för att stärka segmentet inom maskintjänster. Detta har inneburit investeringar i fler lastbilar, TMA-utrustning samt rekrytering av ytterligare chaufförer för att öka kapaciteten och flexibiliteten i verksamheten. Inom skötselsegmentet har bolaget tilldelats ett omfattande uppdrag från HSB Stockholm, vilket avser drift och underhåll av utemiljöer på flera fastigheter. Uppdraget utgör en viktig del i bolagets fortsatta utveckling och innebär även en mindre expansion inom skötselverksamheten. De nya uppdragen inom skötsel förväntas även skapa synergier och generera ytterligare arbeten inom anläggningssegmentet, vilket stärker bolagets helhetserbjudande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.