Start › Stockholms län › Farsta
Gildafilm AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 106 | 0 | 64 | 35 | 183 | 196 | 24 |
| Nettoomsättning | 0 | 106 | 0 | 0 | 0 | 33 | 37 | 24 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | 0 | 64 | 35 | 150 | 159 | 0 |
| Rörelsekostnader | 0 | 8 | 3 | 40 | 176 | 99 | 194 | 115 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 8 | 3 | 40 | 8 | 37 | 122 | 93 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 168 | 61 | 72 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 98 | −3 | 24 | −140 | 85 | 2 | −91 |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | 0 | −6 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 6 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 98 | −3 | 24 | −141 | 78 | 1 | −91 |
| Resultat före skatt | 0 | 98 | −3 | 24 | −141 | 78 | 1 | −91 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 98 | −3 | 24 | −141 | 78 | 1 | −91 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 513 | 3 513 | 3 524 | 3 528 | 3 503 | 4 445 | 3 994 | 3 491 |
| Anläggningstillgångar | 3 473 | 3 473 | 3 473 | 3 468 | 3 468 | 3 468 | 3 509 | 3 468 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 473 | 3 473 | 3 473 | 3 468 | 3 468 | 3 468 | 3 509 | 3 468 |
| Andelar i koncernföretag | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 435 | 3 435 | 3 435 | 3 430 | 3 430 | 3 430 | 3 471 | 3 430 |
| Omsättningstillgångar | 40 | 40 | 52 | 59 | 35 | 977 | 484 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 35 | 24 | 23 | 3 | 2 | 24 | 1 |
| Övriga fordringar | 15 | 15 | 4 | 3 | 3 | 2 | 24 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 5 | 28 | 36 | 32 | 975 | 460 | 22 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 513 | 3 513 | 3 524 | 3 528 | 3 503 | 4 445 | 3 994 | 3 491 |
| Eget kapital | 858 | 858 | 773 | 776 | 752 | 892 | 815 | 693 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 12 | 12 |
| Reservfond | – | 0 | 12 | 12 | 12 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | 758 | 758 | 661 | 664 | 640 | 780 | 703 | 581 |
| Balanserat resultat | 758 | 661 | 664 | 640 | 780 | 702 | 702 | 672 |
| Årets resultat | 0 | 98 | −3 | 24 | −141 | 78 | 1 | −91 |
| Avsättningar | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 652 | 2 652 | 2 751 | 2 752 | 2 752 | 3 553 | 3 179 | 2 798 |
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 21 | 22 | 22 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 2 648 | 2 648 | 2 741 | 2 741 | 2 741 | 3 563 | 3 149 | 2 662 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | −15 | −15 | −15 | −15 | 26 | 136 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 640 | 780 | 703 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 121 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 1 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Detta är har ingen verksamhet förekommit.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har efter att varit vilande haft en kund under verksamhetsåret, vars intäkter gått till att minska företagets skuld till aktieägarna.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Det har skett förändringar av företagets dotterbolag (försäljning av fastighet) som inträffat 2025, så kommande år kommer vi att anlita professionell hjälp för att uppodatera detta.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget i huvudsak vilande eftersom bägge huvudmän har gått i pension 2021. Tiillgångar i företaget har tagits ut som lön under året innan pensioneringen. Trots detta kvarstår en del copyrighträttigheter i företaget och en huvudman arbetar på ett nytt manus.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I begreppet omsättning ingår inte stöd från Filminstitutet (ej skattepliktigt bidrag) vilket är en väsentlig del av företagets intäkter. Året innehöll ett väsentligt sådant stöd. I övrigt var året anmärkningsfritt, manus ledde ännu inte till någon filmproduktion, vilket kan dröja flera år och var fallet 2016-2017.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets slut har fler större manusuppdrag inkommit till företaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 435 | 3 435 | 3 435 | 3 430 | 3 430 | 3 430 | 3 430 | 3 430 |
| Årets inköp | – | – | 4 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOFORSGATAN 27, 123 46 FARSTA
- Registrerat
- 1998-10-27
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall producera dokumentär- och spelfilmer samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5078-1699
- GILDAFILM AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-02
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades 1998. Företaget avser filmproduktion och tjänster i anslutning till filmproduktion. Det senaste tre åren har verksamheten enbart bestått av tjänster för filmproduktion, framför allt huvudmannens manusskrivande, som ofta består av icke skattepliktiga stöd från Svenska Filminstitutet. Först när ett sådant manus går i produktion handlar det om väsentliga inkomster. Företaget innehar också en mindre antal copyrighträttigheter för film. Sedan två år tillbaka är företaget i princip vilande eftersom huvudmännen har gått i pension. Företaget har ett dotterbolag i Italien Nuraghi Development SRL. Dotterbolaget renoverar fastigheter för försäljning på Sardinien. Bolagets ska ha sitt säte i Södertälje.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.