Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

CoffeeCow AB

556559-8777AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
682 kr
Årets resultat 2025
1 tkr
Eget kapital 2025
610 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20252025: 2,5 mkr2,5 mkr20242024: 2,5 mkr2,5 mkr20232023: 2,2 mkr2,2 mkr20222022: 2,2 mkr2,2 mkr20212021: 854 tkr854 tkr20202020: 850 tkr850 tkr20192019: 2,8 mkr2,8 mkr20182018: 2,7 mkr2,7 mkr20172017: 3,0 mkr3,0 mkr20162016: 3,2 mkr3,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 5052 4932 2472 2511 1101 1092 781
Nettoomsättning 2 5082 4872 1942 2348548502 781
Övriga rörelseintäkter −3654172572590
Rörelsekostnader 2 5062 5722 1922 2459741 3092 832
Handelsvaror 7396784984426559452
Övriga externa kostnader 1 0071 249868799285655987
Personalkostnader 7606418129866075531 354
Av- och nedskrivningar 041318184240
Övriga rörelsekostnader –00––––
Rörelseresultat −1−79556136−200−52
Finansiella poster 22582−1−10−3
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 011––0−110
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2146200−2
Räntekostnader och liknande resultatposter 0−1−30101
Resultat efter finansiella poster 1−54647135−210−55
Bokslutsdispositioner 1174105132−3728283
Förändring av periodiseringsfonder 117099132−3728283
Förändring av överavskrivningar 04600−10
Resultat före skatt 1219169140987128
Skatt på årets resultat 11134437251721
Årets resultat 1612510374547

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 1 9522 0431 7982 3891 8651 5192 276
Anläggningstillgångar 8298498238988939031 033
Materiella anläggningstillgångar 00417355295
Inventarier, verktyg och installationer 00417355295
Finansiella anläggningstillgångar 829849819881859851939
Andelar i koncernföretag 50505050505050
Fordringar hos koncernföretag ––0392392392512
Andra långfristiga fordringar 779799769439417409377
Omsättningstillgångar 1 1231 1949751 4919726161 243
Kortfristiga fordringar 545394324284280232388
Kundfordringar 366290101134269229268
Övriga fordringar 178105222150102120
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––011––
Kassa och bank 5788006521 207693384855
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 9522 0431 7982 3891 8651 5192 276
Eget kapital 610609602477375301246
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital 490489482357255181126
Balanserat resultat 489482357255181126119
Årets resultat 1612510374547
Obeskattade reserver 180192265371503466748
Periodiseringsfonder 180192262361493457739
Ackumulerade överavskrivningar –041010109
Avsättningar 529499469439417409377
Långfristiga skulder 100100100367120––
Skulder till kreditinstitut 100100100367120––
Kortfristiga skulder 533644361735451343905
Förskott från kunder 22–––––
Leverantörsskulder 301183320112
Skulder till koncernföretag 030–––––
Skatteskulder 0−4392425820
Övriga skulder 501432277381255190729
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0651332717159174
Ställda säkerheter –499469417417409377

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera –––357255181–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. återhämtning efter sviterna av pandemin Covid-19

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. den rådande pandemin, Covid-19

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 50505050505050
Årets inköp ––––––50

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 799799769439417377377347
Årets inköp –303023––––
Ackumulerade nedskrivningar 20–––––––

Fordringar hos koncernföretag

Post2023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 0272272392512512

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 400400524524524524524488
Årets inköp ––––––35–
Försäljningar och utrangeringar –124––––––
Ackumulerade avskrivningar 400400520507489471429389
Årets avskrivningar –41318184240–
Återförda avskrivningar –124––––––

Om bolaget

Adress
NORDENSKIÖLDSGATAN 87, 115 21 STOCKHOLM
Registrerat
1998-09-09
Bransch
Övrig reklamverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva eventverksamhet, catering, livsmedelsförsäljning, mediaproduktion, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5010-8836
COFFEECOW AB
kontrollerat 2026-10-04

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-28

Annonser totalt
14
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-05-06
Senaste annonsen
2025-07-10

Annonser per år

År2022202320242025
Annonser2354

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-18
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom eventverksamhet, catering, livsmedelsförsäljning och mediaproduktion. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025242 kB Öppna
2024242 kB Öppna
2023242 kB Öppna
2022242 kB Öppna
2021242 kB Öppna
2020242 kB Öppna