Start › Stockholms län › Stockholm
MD Success Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 453 | 327 | 73 | 587 | 61 |
| Nettoomsättning | 0 | 277 | 0 | 501 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 453 | 49 | 73 | 86 | 61 |
| Rörelsekostnader | 733 | 1 563 | 222 | 894 | 373 |
| Handelsvaror | 286 | 1 204 | 80 | 580 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 425 | 348 | 142 | 314 | 192 |
| Personalkostnader | 21 | 3 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −280 | −1 236 | −148 | −307 | −312 |
| Finansiella poster | 2 610 | 736 | 339 | 1 700 | 1 430 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 646 | 739 | 342 | 921 | 592 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 2 | 797 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 36 | – | – | 0 | −839 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 8 | 6 | 18 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 330 | −500 | 190 | 1 393 | 1 118 |
| Bokslutsdispositioner | −606 | 420 | 0 | −369 | −82 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −606 | 420 | 0 | −369 | −82 |
| Resultat före skatt | 1 724 | −80 | 190 | 1 024 | 1 037 |
| Skatt på årets resultat | 375 | 0 | 53 | 228 | 53 |
| Årets resultat | 1 349 | −80 | 137 | 796 | 984 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 270 | 5 465 | 6 283 | 6 292 | 5 762 |
| Anläggningstillgångar | 797 | 837 | 839 | 839 | 841 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 797 | 837 | 839 | 839 | 841 |
| Andelar i koncernföretag | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 732 | 773 | 774 | 774 | 777 |
| Omsättningstillgångar | 6 473 | 4 627 | 5 444 | 5 453 | 4 921 |
| Varulager m.m. | 0 | 793 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 793 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 451 | 3 832 | 4 840 | 2 790 | 4 459 |
| Kundfordringar | 1 341 | 277 | 24 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 464 | 464 | 2 391 | 2 391 | 4 059 |
| Övriga fordringar | 4 646 | 3 091 | 2 417 | 367 | 392 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 32 | 7 |
| Kassa och bank | 22 | 1 | 604 | 2 663 | 462 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 270 | 5 465 | 6 283 | 6 292 | 5 762 |
| Eget kapital | 4 750 | 3 551 | 3 631 | 4 244 | 3 636 |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Fritt eget kapital | 4 640 | 3 441 | 3 521 | 4 134 | 3 526 |
| Balanserat resultat | 3 291 | 3 521 | 3 384 | 3 338 | 2 542 |
| Årets resultat | 1 349 | −80 | 137 | 796 | 984 |
| Obeskattade reserver | 1 760 | 1 153 | 1 573 | 1 573 | 1 205 |
| Periodiseringsfonder | 1 760 | 1 153 | 1 573 | 1 573 | 1 205 |
| Kortfristiga skulder | 760 | 760 | 1 078 | 475 | 922 |
| Leverantörsskulder | 47 | 42 | 59 | 92 | 5 |
| Skulder till koncernföretag | 97 | 97 | 97 | 97 | 97 |
| Skatteskulder | 324 | −2 | 228 | 280 | 773 |
| Övriga skulder | 26 | 620 | 691 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 267 | 4 | 4 | 5 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 500 | 150 | – | 750 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 4 134 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 548 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 51 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 732 | 1 419 | 1 421 | 1 421 | 1 423 | 1 884 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 729 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 687 | 2 | – | 2 | 1 191 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 646 | 646 | 646 | 646 | 1 486 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556553-8765, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1998-04-20
- Bransch
- Partihandel med parfym och kosmetika
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och försäljning inom hälsokost, utbildning och marknadsföring, mediaproduktioner: (DVD, reklam, CD, hemsida, böcker, reklammaterial), utföra event och affärsresor, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5524-2549
- MD SUCCESS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är konsult och försäljning inom hälsokost, utbildning och marknadsföring. Därtill ägnar sig bolaget åt mediaproduktioner - såsom DVD, reklam, CD, hemsidor, böcker och reklammaterial - samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bifirmor är Success Travel och Success Event som utför event, affärsresor och utbildningar samt därmed förenlig verksamhet. Dotterbolaget EMD Homes Invest bedriver förädling och uthyrning av fastigheter i Spanien. MD Success AB äger 51% av aktierna i CLS AB, 559273-1409 Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
CLS AB
Visa källuppgift
utför event, affärsresor och utbildningar samt därmed förenlig verksamhet. Dotterbolaget EMD Homes Invest bedriver förädling och uthyrning av fastigheter i Spanien. MD Success AB äger 51% av aktierna i CLS AB, 559273-1409 Företaget har sitt säte i Uppsala.
-
CLS AB
Visa källuppgift
utför event, affärsresor och utbildningar samt därmed förenlig verksamhet. Dotterbolaget EMD Homes Invest bedriver förädling och uthyrning av fastigheter i Spanien. MD Success AB äger 51% av aktierna i CLS AB, 559273-1409 Företaget har sitt säte i Uppsala.