Start › Stockholms län › Upplands Väsby
G U I Development Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 | 187 | 157 | 32 | 119 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 3 | 187 | 157 | 32 | 119 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 242 | 332 | 290 | 109 | 205 | 31 | 16 | 3 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 22 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 89 | 53 | 62 | 77 | 31 | 16 | 3 |
| Personalkostnader | 177 | 243 | 237 | 47 | 105 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −239 | −145 | −133 | −77 | −86 | −31 | −16 | −3 |
| Finansiella poster | 337 | 261 | 331 | 240 | 250 | 200 | 200 | 200 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 336 | 260 | 330 | 240 | 250 | 200 | 200 | 200 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 115 | 198 | 163 | 164 | 169 | 184 | 197 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 30 | 22 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 30 | 22 |
| Resultat före skatt | 97 | 115 | 198 | 163 | 164 | 169 | 214 | 219 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 4 |
| Årets resultat | 97 | 115 | 198 | 163 | 164 | 169 | 211 | 215 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 834 | 2 009 | 2 156 | 2 103 | 2 051 | 2 105 | 2 096 | 2 078 |
| Anläggningstillgångar | 1 676 | 1 825 | 1 950 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 676 | 1 825 | 1 950 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 676 | 1 825 | 1 950 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Omsättningstillgångar | 158 | 184 | 206 | 103 | 51 | 105 | 96 | 78 |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 92 | 160 | 86 | 49 | 71 | 63 | 59 |
| Kundfordringar | 0 | 18 | 85 | 12 | 3 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 67 | 73 | 73 | 69 | 38 | 71 | 63 | 59 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 2 | 4 | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 93 | 46 | 17 | 3 | 34 | 32 | 19 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 834 | 2 009 | 2 156 | 2 103 | 2 051 | 2 105 | 2 096 | 2 078 |
| Eget kapital | 1 793 | 1 905 | 1 993 | 1 991 | 2 015 | 2 034 | 2 036 | 1 995 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 693 | 1 805 | 1 893 | 1 891 | 1 915 | 1 934 | 1 936 | 1 895 |
| Balanserat resultat | 1 595 | 1 689 | 1 696 | 1 728 | 1 751 | 1 766 | 1 725 | 1 680 |
| Årets resultat | 97 | 115 | 198 | 163 | 164 | 169 | 211 | 215 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 105 | 162 | 112 | 36 | 70 | 60 | 53 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | −35 | – | – | – |
| Övriga skulder | 19 | 85 | 142 | 92 | 51 | 50 | 28 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 32 | 51 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 209 | 204 | 195 | 187 | 183 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 891 | 1 915 | 1 934 | 1 936 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pga minskad efterfrågan har omsättningen minskat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 676 | 1 825 | 1 950 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Försäljningar och utrangeringar | 149 | 125 | 50 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KOLMILEVÄGEN 14, 194 67 UPPLANDS VÄSBY
- Registrerat
- 1997-12-09
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva dataprogramutveckling, genom konsultverksamhet och egen regi, samt utbildning inom databranschen, och därmed förenlig verksamhet. Köp och försäljning av värdepapper.
Bankgironummer
- 5033-9340
- G U I DEVELOPMENT AKTIEBOLAG
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver dataprogramutveckling, genom konsultverksamhet och i egen regi samt utbildning inom databranschen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.