Start › Värmlands län › Karlstad
Rehnbergs Fastighets AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 720 | 1 652 | 1 274 | 1 220 | 1 209 | 1 170 | 1 180 | 1 184 |
| Nettoomsättning | 1 714 | 1 346 | 1 265 | 1 205 | 1 197 | 1 169 | 1 159 | 1 147 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 306 | 9 | 15 | 12 | 1 | 21 | 37 |
| Rörelsekostnader | 1 777 | 1 751 | 1 590 | 1 628 | 1 434 | 1 412 | 1 455 | 1 563 |
| Övriga externa kostnader | 589 | 532 | 438 | 441 | 348 | 330 | 428 | 425 |
| Personalkostnader | 1 152 | 1 114 | 1 048 | 1 016 | 914 | 911 | 856 | 966 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 104 | 104 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 |
| Rörelseresultat | −58 | −99 | −316 | −408 | −225 | −242 | −276 | −379 |
| Finansiella poster | 39 | 16 | −108 | −11 | 10 | −11 | −206 | 210 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 105 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −53 | 96 | −31 | −27 | −472 | −6 | 21 | 76 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −7 | 1 | 3 | 59 | 72 | 150 | 110 | 196 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −440 | 127 | 313 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 82 | 81 | 42 | 30 | 28 | 23 | 62 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | −84 | −425 | −419 | −215 | −253 | −481 | −168 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 440 | 420 | 215 | 310 | 170 | 300 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 440 | 420 | 215 | 310 | 170 | 300 |
| Resultat före skatt | −18 | −84 | 15 | 1 | 0 | 57 | −311 | 132 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 22 | 19 | 17 | 53 | 15 | 47 |
| Årets resultat | −18 | −84 | −7 | −18 | −17 | 4 | −327 | 85 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 825 | 5 202 | 4 648 | 4 735 | 4 935 | 5 035 | 5 368 | 5 671 |
| Anläggningstillgångar | 3 592 | 3 913 | 3 920 | 3 912 | 4 185 | 4 293 | 4 573 | 4 802 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 630 | 1 922 | 1 493 | 1 570 | 1 741 | 1 912 | 2 084 | 2 255 |
| Byggnader och mark | 1 619 | 1 905 | 1 471 | 1 570 | 1 669 | 1 768 | 1 866 | 1 965 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 11 | 16 | 22 | 0 | 72 | 145 | 217 | 290 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 962 | 1 991 | 2 427 | 2 342 | 2 444 | 2 381 | 2 489 | 2 547 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 962 | 1 991 | 2 427 | 2 342 | 2 444 | 2 381 | 2 489 | 2 547 |
| Omsättningstillgångar | 1 233 | 1 289 | 728 | 824 | 751 | 742 | 795 | 869 |
| Kortfristiga fordringar | 131 | 138 | 115 | 169 | 79 | 137 | 202 | 205 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 41 |
| Övriga fordringar | 118 | 118 | 97 | 152 | 74 | 107 | 121 | 80 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 20 | 18 | 17 | 5 | 30 | 81 | 84 |
| Kassa och bank | 1 102 | 1 151 | 613 | 654 | 672 | 604 | 593 | 663 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 825 | 5 202 | 4 648 | 4 735 | 4 935 | 5 035 | 5 368 | 5 671 |
| Eget kapital | 2 023 | 2 042 | 2 126 | 2 132 | 2 150 | 2 967 | 2 963 | 3 290 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 903 | 1 922 | 2 006 | 2 012 | 2 030 | 2 847 | 2 843 | 3 170 |
| Balanserat resultat | 1 922 | 2 006 | 2 012 | 2 030 | 2 047 | 2 843 | 3 170 | 3 085 |
| Årets resultat | −18 | −84 | −7 | −18 | −17 | 4 | −327 | 85 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 362 | 1 462 | 1 562 | 1 662 | 1 762 | 1 862 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 1 362 | 1 462 | 1 562 | 1 662 | 1 762 | 1 862 |
| Övriga skulder | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 802 | 3 161 | 1 160 | 1 140 | 1 223 | 406 | 642 | 518 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 1 362 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Leverantörsskulder | 0 | 40 | 0 | 19 | 10 | 0 | 50 | 13 |
| Skulder till koncernföretag | 2 602 | 1 464 | 742 | 742 | 844 | 44 | 155 | 67 |
| Övriga skulder | 3 | 86 | 13 | 9 | 13 | 13 | 90 | 89 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 198 | 208 | 305 | 271 | 255 | 248 | 246 | 249 |
| Ställda säkerheter | 0 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 | 7 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 800 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 012 | 2 030 | 2 847 | 2 843 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 734 | 4 112 | 3 579 | 3 579 | 3 579 | 3 579 | 3 579 | 3 579 | 3 579 |
| Årets inköp | – | 534 | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 378 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 115 | 2 207 | 2 108 | 2 009 | 1 910 | 1 811 | 1 712 | 1 614 | 1 515 |
| Årets avskrivningar | 31 | 99 | 99 | 99 | 99 | 99 | 99 | 99 | – |
| Återförda avskrivningar | 123 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 722 | 722 | 1 211 | 1 183 | 1 183 | 1 183 | 1 183 | 1 183 | 1 130 |
| Årets inköp | – | – | 27 | – | – | – | – | 362 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 489 | – | – | – | – | – | 309 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 711 | 705 | 1 189 | 1 183 | 1 111 | 1 039 | 966 | 894 | 945 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 72 | 72 | 72 | 72 | 72 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 489 | – | – | – | – | – | 124 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | −489 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- AHLMARKSGATAN 8 B LGH 1401, 652 16 KARLSTAD
- Registrerat
- 1997-11-11
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, förvaltning av värdepapper, handel med bilar, båtar, husvagnar, biltillbehör, konst, antikviteter, frimärken samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5221-4616
- REHNBERGS FASTIGHETS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 241 kB | Öppna |
| 2024 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 241 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2021 | 241 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 241 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Bolaget har ej påverkats av coronapandemin. Företaget har sitt säte i Karlstad.
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Bolaget har ej påverkats av coronapandemin. Företaget har sitt säte i Karlstad.
Visa fler relationer
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.
-
Rehnbergs Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rehnbergs Holding AB, 556988-6483. Företaget har sitt säte i Karlstad.