Start › Gotlands län › Katthammarsvik
East Web Communication Aktiebolag
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 511 | 606 | 515 | 560 | 493 | 759 | 788 | 874 |
| Nettoomsättning | 517 | 590 | 504 | 509 | 493 | 750 | 788 | 874 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −6 | 16 | 11 | 51 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 461 | 595 | 463 | 525 | 456 | 656 | 837 | 619 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 8 | 29 | 34 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 38 | 22 | 18 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 137 | 121 | 90 | 92 | 114 | 175 | 280 | 103 |
| Personalkostnader | 316 | 466 | 344 | 400 | 304 | 458 | 539 | 503 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 49 | 10 | 51 | 35 | 37 | 102 | −50 | 256 |
| Finansiella poster | 2 951 | 2 | −2 | −1 | −20 | −24 | −9 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 950 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −1 | −2 | 2 | 1 | 21 | 25 | 9 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 001 | 13 | 49 | 34 | 17 | 78 | −59 | 254 |
| Resultat före skatt | 3 001 | 13 | 49 | 34 | 17 | 78 | −59 | 254 |
| Skatt på årets resultat | 10 | 2 | 11 | 8 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 990 | 11 | 39 | 26 | 17 | 78 | −59 | 254 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 057 | 158 | 147 | 130 | 95 | 144 | 201 | 336 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 057 | 108 | 97 | 80 | 45 | 94 | 151 | 286 |
| Varulager m.m. | 72 | 72 | 61 | 51 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 6 | 6 | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 72 | 72 | 56 | 45 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 11 | 8 | 15 | 18 | 29 | 132 | 230 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 9 | 11 | 8 | 13 | 18 | 29 | 132 | 230 |
| Kassa och bank | 2 976 | 25 | 28 | 15 | 27 | 65 | 19 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 057 | 164 | 141 | 130 | 95 | 144 | 201 | 336 |
| Eget kapital | 3 070 | 80 | 62 | 23 | −3 | −35 | −113 | −55 |
| Bundet eget kapital | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Aktiekapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 2 948 | −42 | −60 | −99 | −125 | −158 | −236 | −177 |
| Balanserat resultat | −42 | −53 | −99 | −125 | −142 | −236 | −177 | −447 |
| Årets resultat | 2 990 | 11 | 39 | 26 | 17 | 78 | −59 | 270 |
| Kortfristiga skulder | −13 | 83 | 79 | 107 | 98 | 179 | 314 | 391 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 116 | 123 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 10 | −1 | 0 | 2 | 0 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga skulder | −24 | 83 | 77 | 103 | 98 | 38 | 159 | 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 9 | 20 | 147 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −125 | −158 | −236 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 9 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTERGARN GROGARNS 726, 623 68 KATTHAMMARSVIK
- Registrerat
- 1997-11-12
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Projektera och producera IT-lösningar med särskild inriktning på internet. Bedriva handel och ha kursverksamhet inom journalistik och reklam och därmed förenlig verksamhet. Lantbruksverksamhet med inriktning på lammproduktion samt därmed förenlig verksamhet. Produktion inom media och informationsteknologi samt därmed förenlig verksamhet. Arrangör av kurs- och temaresor samt därmed förenlig verksamhet. Musikproduktion och inspelning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 151-3936
- East Web Communication AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-27
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Östergarn på Gotland och projekterar och producerar IT-lösningar med särskild inriktning på internet. Samt lantbruksverksamhet med inriktning på lammproduktion, och musikproduktion och inspelning.
Väsentliga händelser
I september såldes dotterbolaget MarketCheck Information Europe AB till Falcony OY i Helsingfors.Bolaget kommer under 2026 och sannolikt längre att agera konsult till nye ägaren.Lantbruksversamheten minskar medan fokus på studio och musikproduktion ökar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.