Start › Gävleborgs län › Ljusdal
Aktiebolaget Persson o Froom
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 68 | 416 | 187 | 586 | 792 | 315 | 798 | 1 887 |
| Nettoomsättning | 68 | 416 | 187 | 586 | 714 | 315 | 798 | 1 822 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 78 | – | 0 | 65 |
| Rörelsekostnader | 638 | 581 | 407 | 577 | 889 | 846 | 841 | 1 356 |
| Handelsvaror | 4 | 3 | – | 0 | 20 | – | 0 | 93 |
| Övriga externa kostnader | 172 | 253 | 315 | 361 | 388 | 397 | 431 | 619 |
| Personalkostnader | 439 | 303 | 70 | 188 | 447 | 429 | 374 | 579 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 28 | 34 | 20 | 36 | 65 |
| Rörelseresultat | −570 | −165 | −220 | 8 | −97 | −531 | −42 | 531 |
| Finansiella poster | 691 | 129 | 0 | −4 | 71 | −58 | 40 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 690 | 128 | – | 0 | 71 | −67 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | – | 0 | 13 | 42 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 4 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 121 | −36 | −220 | 4 | −27 | −589 | −3 | 529 |
| Bokslutsdispositioner | 156 | 164 | 438 | −8 | 61 | 619 | 38 | −78 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 148 | 164 | 438 | 0 | 61 | 613 | 22 | −89 |
| Förändring av överavskrivningar | 8 | – | 0 | −8 | 0 | 6 | 16 | 11 |
| Resultat före skatt | 276 | 128 | 218 | −4 | 34 | 30 | 35 | 451 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 55 | 1 | 8 | 28 | 13 | 115 |
| Årets resultat | 276 | 122 | 163 | −5 | 26 | 2 | 23 | 336 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 361 | 1 480 | 1 701 | 2 246 | 2 426 | 2 732 | 3 338 | 3 853 |
| Anläggningstillgångar | 804 | 1 033 | 1 255 | 1 575 | 1 152 | 1 059 | 1 246 | 1 281 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 30 | 52 | 74 | 102 | 26 | 46 | 81 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 26 | 46 | 81 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 8 | 30 | 52 | 74 | 96 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 796 | 1 004 | 1 203 | 1 501 | 1 050 | 1 033 | 1 200 | 1 200 |
| Andra långfristiga fordringar | 796 | 1 004 | 1 203 | 1 501 | 1 050 | 1 033 | 1 200 | 1 200 |
| Omsättningstillgångar | 558 | 447 | 446 | 672 | 1 274 | 1 673 | 2 092 | 2 572 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 300 | 52 | 296 | 94 | 52 | 204 | 474 |
| Kundfordringar | 0 | 105 | 0 | 242 | 64 | 23 | 0 | 262 |
| Övriga fordringar | 74 | 0 | 17 | 28 | 6 | 0 | 197 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 195 | 35 | 25 | 24 | 28 | 6 | 212 |
| Kortfristiga placeringar | 420 | 146 | 344 | 344 | 1 094 | 1 329 | 1 684 | 1 684 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 420 | 146 | 344 | 344 | 1 094 | 1 329 | 1 684 | 1 684 |
| Kassa och bank | 24 | 1 | 49 | 32 | 86 | 293 | 205 | 414 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 361 | 1 480 | 1 701 | 2 246 | 2 426 | 2 732 | 3 338 | 3 853 |
| Eget kapital | 1 285 | 1 217 | 1 299 | 1 336 | 1 526 | 1 680 | 1 858 | 2 070 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 165 | 1 097 | 1 179 | 1 216 | 1 406 | 1 560 | 1 738 | 1 950 |
| Balanserat resultat | 888 | 975 | 1 016 | 1 221 | 1 380 | 1 558 | 1 715 | 1 614 |
| Årets resultat | 276 | 122 | 163 | −5 | 26 | 2 | 23 | 336 |
| Obeskattade reserver | 0 | 156 | 320 | 758 | 750 | 811 | 1 430 | 1 468 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 148 | 312 | 750 | 750 | 811 | 1 424 | 1 446 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 8 | 8 | 8 | – | 0 | 6 | 22 |
| Långfristiga skulder | 19 | 29 | 19 | 68 | 18 | 1 | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | 0 | 11 | 0 | 49 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 19 | 19 | 19 | 19 | 18 | 1 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 57 | 78 | 63 | 85 | 132 | 240 | 50 | 315 |
| Leverantörsskulder | 35 | 33 | 21 | 37 | 30 | 50 | 20 | 57 |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 29 | 3 | 29 | 30 | 1 | 92 |
| Övriga skulder | 13 | 30 | 0 | 35 | 64 | 149 | 0 | 76 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 13 | 10 | 10 | 11 | 30 | 90 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Företagsinteckningar | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 406 | 1 560 | 1 738 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av minskad orderingång har omsättning minskat. Prognosen för kommande år är ökad omsättning och ökat resultat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av minskad orderingång har omsättning minskat. Prognosen för kommande år är ökad omsättning och ökat resultat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 142 | 142 | 142 | 142 | 341 | 231 | 231 | 395 | 475 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 110 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 200 | – | – | 164 | 80 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 134 | 112 | 90 | 68 | 245 | 231 | 231 | 395 | 475 |
| Årets avskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 14 | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 200 | – | – | 164 | 80 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 788 | 788 | 788 | 829 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 1 043 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 211 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 788 | 788 | 788 | 829 | 1 034 | 1 014 | 995 | 961 | 896 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 6 | 20 | 20 | 33 | 65 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 211 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FURUGATAN 67, 827 35 LJUSDAL
- Registrerat
- 1997-07-07
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning av tjänster inom byggnadsverksamhet, såsom projektering, infrastruktur, ritningsarbeten samt utbildning. Bolaget skall även bedriva försäljning av elektronisk utrustning, såsom larm, mätutrustningar och därtill hörande tiilbehör, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5192-9313
- AKTIEBOLAGET PERSSON & FROOM
kontrollerat 2026-10-04 - 5224-8184
- AB Persson & Froom
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljusdals kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver projektering och ritningsarbeten inom byggnadsverksamhet. Företaget har sitt säte i Ljusdals kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.