Hedstrands Serveringar AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 98 | 18 | 764 | 437 | 290 | 455 | 836 | 200 | 161 |
| Nettoomsättning | 98 | 18 | 763 | 437 | 290 | 455 | 214 | 13 | −19 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 622 | 187 | 180 |
| Rörelsekostnader | 140 | 415 | 386 | 243 | 280 | 599 | 527 | 147 | 166 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | 7 | 15 | 6 | 6 |
| Handelsvaror | – | 1 | 0 | 2 | 44 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 97 | 68 | 111 | 63 | 101 | 111 | 119 | 145 |
| Personalkostnader | 84 | 317 | 318 | 130 | 173 | 490 | 401 | 22 | 15 |
| Rörelseresultat | −42 | −397 | 378 | 194 | 10 | −144 | 309 | 53 | −5 |
| Finansiella poster | −1 | 3 | 2 | −1 | −4 | −4 | −16 | −19 | −22 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 16 | 19 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | −43 | −395 | 380 | 193 | 6 | −147 | 293 | 34 | −28 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 58 | −58 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 58 | −58 | – | – |
| Resultat före skatt | −43 | −395 | 380 | 193 | 6 | −89 | 235 | 34 | −28 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 78 | 28 | 3 | 0 | 38 | – | – |
| Årets resultat | −43 | −395 | 302 | 165 | 3 | −89 | 197 | 34 | −28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 104 | 135 | 628 | 250 | 22 | 97 | 243 | 1 168 | 1 148 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 1 029 | 1 029 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 029 | 1 029 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 029 | 1 029 |
| Omsättningstillgångar | 104 | 135 | 628 | 250 | 22 | 97 | 243 | 138 | 119 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 56 | 103 | 123 | 0 | 36 | 27 | 2 | 54 |
| Kundfordringar | 52 | 46 | 45 | 64 | 0 | 35 | 27 | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 9 | 58 | 58 | 0 | 1 | 0 | 2 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 41 | 79 | 526 | 127 | 22 | 61 | 216 | 136 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 104 | 135 | 628 | 250 | 22 | 97 | 243 | 1 168 | 1 148 |
| Eget kapital | 56 | 99 | 510 | 208 | 43 | −42 | 48 | −150 | −184 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −44 | −1 | 410 | 108 | −57 | −142 | −52 | −250 | −284 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −1 | 394 | 108 | −57 | −60 | −52 | −250 | −284 | −256 |
| Årets resultat | −43 | −395 | 302 | 165 | 3 | −89 | 197 | 34 | −28 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 58 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 58 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 83 | 35 | 1 303 | 1 318 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 83 | 35 | 1 303 | 1 318 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 36 | 119 | 42 | −21 | 56 | 102 | 14 | 15 |
| Leverantörsskulder | 14 | 27 | 9 | 18 | 0 | 7 | 8 | 10 | 19 |
| Skatteskulder | – | 0 | 40 | 0 | −39 | 32 | 35 | – | – |
| Övriga skulder | 33 | 1 | 61 | 17 | 18 | 17 | 59 | 4 | −4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 8 | 8 | 7 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ställda säkerheter | 229 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 108 | −57 | −142 | −52 | −250 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | −16 | – | – | 82 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% påföjd av minskat försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, för att försäljningen har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. ökat försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% minskat försääljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 266 | 1 266 | 1 266 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 266 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 237 | 237 | 237 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 |
| Ackumulerade avskrivningar | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 |
Om bolaget
- Adress
- NYPONGATAN 6, 212 31 MALMÖ
- Registrerat
- 1997-06-19
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva caférörelse, musikframträdanden, grafiska uppdrag såsom formgivning och screenstryck, hjälp vid andra företags miljöanpassning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5211-1168
- HEDSTRANDS SERVERINGAR AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver verksamhet inom musteri, utbildningar, musik, scenframträdanden och media/musikproduktion samt konsultverksamhet inom projektering och försäljning av energilösningar (solkraft energilager etc). Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.