Genomsyn

Start › Uppsala län › Örbyhus

my codeworks AB

556541-0726AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-07-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
0 kr
Resultat efter fin. poster 2026
2 tkr
Årets resultat 2026
2 tkr
Eget kapital 2026
119 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 2 tkr2 tkr20252025: 2 tkr2 tkr20242024: 10 tkr10 tkr20232023: −54 tkr−54 tkr20222022: 10 tkr10 tkr20212021: 27 tkr27 tkr20202020: 91 tkr91 tkr20192019: −31 tkr−31 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 02010220
Nettoomsättning 02000210
Övriga rörelseintäkter 001–010
Rörelsekostnader 24363787796665576
Råvaror och förnödenheter –––0219
Övriga externa kostnader 24741018575103
Personalkostnader 0276669666575446
Av- och nedskrivningar 012161697
Övriga rörelsekostnader 0112950
Rörelseresultat −24−343−787−796−663−556
Finansiella poster 26345797742673583
Resultat från andelar i intresseföretag 26345796742673583
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––
Räntekostnader och liknande resultatposter –––000
Resultat efter finansiella poster 3310−541027
Resultat före skatt 3310−541027
Skatt på årets resultat –––026
Årets resultat 3310−54821

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 151151154133235225
Anläggningstillgångar 142126136121194180
Materiella anläggningstillgångar 0012294526
Inventarier, verktyg och installationer 0012294526
Finansiella anläggningstillgångar 14212612492149154
Andelar i intresseföretag 14212612492149154
Omsättningstillgångar 82518124145
Kortfristiga fordringar 11101017
Övriga fordringar 1110117
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––090
Kassa och bank 82418123128
EGET KAPITAL OCH SKULDER 151151154133235225
Eget kapital 119117114104158151
Bundet eget kapital 100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100
Fritt eget kapital 19171445851
Balanserat resultat 17144585130
Årets resultat 3310−54821
Kortfristiga skulder 313440297774
Leverantörsskulder 0370144
Skatteskulder 02020141738
Övriga skulder 211133421
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 111112111111

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Medel att disponera ––––58–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget har haft färre uppdrag under året.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-30
Anskaffningsvärde 142126124921492210
Ackumulerade nedskrivningar ––––−128−144–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-30
Anskaffningsvärde 27276363636371
Årets inköp ––––27––
Försäljningar och utrangeringar –36––−35––
Årets avskrivningar 012161697–

Om bolaget

Adress
GYLLBY 114, 748 94 ÖRBYHUS
Registrerat
1997-05-12
Bransch
Datakonsultverksamhet

Verksamhet enligt registret

Aktiebolagets verksamhet ska vara tillhandahållande av kvalificerade konsulttjänster inom IT med inriktning på webtjänster jämte därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

120-6747
My Codeworks AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-28
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

my codeworks AB har verksamhet inom applikationsutveckling, underkonsultuppdrag och utbildning inom programmering - särskilt webb, relaterade tekniker och processer. Företaget har sitt säte i Växjö.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2026240 kB Öppna
2025241 kB Öppna
2024241 kB Öppna
2023241 kB Öppna
2022241 kB Öppna