Start › Västra Götalands län › Göteborg
Scandinavian Aircraft Tyre AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 | 48 | 67 | 353 | 101 | 239 |
| Nettoomsättning | 3 | 48 | 67 | 353 | 101 | 239 |
| Rörelsekostnader | 19 | 87 | 136 | 330 | 212 | 261 |
| Handelsvaror | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 44 | 79 | 179 | 177 | 164 |
| Personalkostnader | – | 0 | 31 | 125 | 11 | 74 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 26 | 26 | 26 | 24 | 24 |
| Rörelseresultat | −16 | −38 | −69 | 23 | −111 | −22 |
| Finansiella poster | −7 | −183 | −10 | 0 | 1 | 10 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −3 | −180 | −9 | 0 | 0 | 10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 2 | 1 | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | −221 | −79 | 23 | −110 | −12 |
| Resultat före skatt | −23 | −221 | −79 | 23 | −110 | −12 |
| Årets resultat | −23 | −221 | −79 | 23 | −110 | −12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 811 | 1 833 | 2 036 | 2 144 | 2 102 | 2 090 |
| Anläggningstillgångar | 311 | 321 | 527 | 562 | 558 | 582 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 32 | 58 | 54 | 78 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 6 | 32 | 58 | 54 | 78 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 311 | 315 | 495 | 504 | 504 | 504 |
| Andelar i intresseföretag | 311 | 315 | 495 | 504 | 504 | 504 |
| Omsättningstillgångar | 1 499 | 1 512 | 1 510 | 1 582 | 1 543 | 1 508 |
| Kortfristiga fordringar | 1 500 | 1 511 | 1 508 | 1 508 | 1 510 | 1 506 |
| Övriga fordringar | 0 | 3 | 0 | 1 | 4 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 500 | 1 508 | 1 508 | 1 507 | 1 507 | 1 506 |
| Kassa och bank | −1 | 1 | 2 | 74 | 33 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 811 | 1 833 | 2 036 | 2 144 | 2 102 | 2 090 |
| Eget kapital | 1 071 | 1 094 | 1 315 | 1 394 | 1 371 | 1 481 |
| Bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Fritt eget kapital | 970 | 993 | 1 214 | 1 293 | 1 269 | 1 380 |
| Balanserat resultat | 993 | 1 214 | 1 293 | 1 269 | 1 380 | 1 391 |
| Årets resultat | −23 | −221 | −79 | 23 | −110 | −12 |
| Kortfristiga skulder | 739 | 738 | 721 | 750 | 731 | 609 |
| Leverantörsskulder | 183 | 183 | 174 | 156 | 156 | 164 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 298 | 296 | 287 | 334 | 274 | 89 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 293 | 1 269 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 311 | 315 | 495 |
| Årets inköp | −3 | −180 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 503 | 473 | 473 | 473 | 473 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 30 | – | 0 | – | 70 |
| Ackumulerade avskrivningar | 503 | 497 | 471 | 471 | 445 | 445 | 419 | 419 | 396 | 396 |
| Årets avskrivningar | 6 | 26 | – | 26 | – | 26 | – | 24 | – | 24 |
Om bolaget
- Adress
- HAGA NYGATA 29 B, 413 01 GÖTEBORG
- Registrerat
- 1997-04-16
- Bransch
- Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och handel med flygplansdäck och tillbehör samt handel av båttillbehör samt fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5536-3105
- SCANDINAVIAN AIRCRAFT TYRE AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva handel med flygplansdäck och tillbehör samt handel med båttillbehör. Bolaget är komplementär i KB Chauffören 6, org.nr: 969655-9716, med säte i Göteborg. Bolaget äger också 50% av Åseby Restaurang & Konferens AB, org.nr: 556837-5116, säte Göteborg. Bolaget äger vidare 50% av Munkhol AB, org.nr: 556585-4238, säte Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.