Start › Östergötlands län › Norrköping
Factory Fitness Tornby AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 732 | 5 322 | 9 607 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 732 | 5 168 | 9 008 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | −24 | 5 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 178 | 594 |
| Rörelsekostnader | 59 | −150 | 924 | 9 759 | 11 348 |
| Handelsvaror | – | 0 | 710 | 141 | 1 392 |
| Övriga externa kostnader | 59 | −150 | 214 | 6 914 | 7 226 |
| Personalkostnader | – | – | – | 2 137 | 2 210 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 566 | 520 |
| Rörelseresultat | −59 | 150 | −192 | −4 436 | −1 741 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −99 | −114 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 99 | 114 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 151 | −192 | −4 535 | −1 855 |
| Bokslutsdispositioner | 251 | – | – | 2 400 | 2 100 |
| Erhållna koncernbidrag | 251 | – | – | 2 400 | 2 100 |
| Resultat före skatt | 192 | 151 | −192 | −2 135 | 245 |
| Årets resultat | 192 | 151 | −192 | −2 135 | 245 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 177 | 4 000 | 3 849 | 8 378 | 6 799 |
| Anläggningstillgångar | 4 133 | – | – | 5 405 | 2 153 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | – | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 5 405 | 2 153 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 3 728 | 83 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 1 677 | 2 070 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 133 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 133 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 44 | 4 000 | 3 849 | 2 974 | 4 646 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 24 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 3 982 | 3 822 | 2 967 | 4 272 |
| Kundfordringar | – | 0 | 13 | 645 | 799 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 3 930 | 3 757 | 1 133 | 733 |
| Övriga fordringar | 18 | 52 | 51 | 1 176 | 496 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 12 | 2 244 |
| Kassa och bank | 26 | 18 | 27 | 7 | 350 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 177 | 4 000 | 3 849 | 8 378 | 6 799 |
| Eget kapital | 4 157 | 3 965 | 3 814 | 428 | 564 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 037 | 3 845 | 3 694 | 308 | 444 |
| Balanserat resultat | 3 845 | 3 694 | 3 886 | 444 | 199 |
| Årets resultat | 192 | 151 | −192 | −2 135 | 245 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 5 691 | 1 999 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 5 691 | 1 999 |
| Kortfristiga skulder | 20 | 35 | 35 | 2 259 | 4 237 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 27 | 10 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 1 668 | 1 189 |
| Övriga skulder | – | – | – | 58 | 701 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 35 | 35 | 506 | 2 337 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 5 300 | 5 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 308 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den tidigare sjunkande nettoomsättningen förklaras av att bolaget varit i en process med att avveckla bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den fortsatt sjunkande nettoomsättningen förklaras av att bolaget under året fortsatt och färdigställt processen med att avveckla sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Factory Fitness Tornby AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Factory Fitness Tornby ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Factory Fitness Tornby AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Factory Fitness Tornby AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Factory Fitness Tornby ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Factory Fitness Tornby AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 133 | 0 |
| Årets inköp | 203 | 0 |
| Omklassificeringar | 3 930 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 169 | 5 077 | 5 077 | 5 092 |
| Årets inköp | 91 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | 15 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 492 | 3 007 | 3 007 | 2 513 |
| Årets avskrivningar | 485 | – | 501 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | 7 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 47 | 47 |
| Ackumulerade avskrivningar | 47 | 47 | 47 | 47 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 918 | 191 | 191 | 191 |
| Årets inköp | 3 726 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 190 | 108 | 108 | 89 |
| Årets avskrivningar | 81 | – | 19 | – |
Om bolaget
- Adress
- LINDÖVÄGEN 17, 602 28 NORRKÖPING
- Registrerat
- 1997-03-13
- Bransch
- Drift av gymanläggningar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska köpa och sälja reklam- och presentartiklar främst konfektion och glas, köpa och sälja arbets- och profilkläder, förmedlingsverksamhet av belysning och armaturer, bedriva verksamhet inom hälsa, gym, fitness, café, bar och matservering, köpa och sälja utrustning för sport, gym, fitness och konfektion, idka handel med och förvaltning av värdepapper och äga fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 668-7453
- Factory Fitness Tornby ab
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Norrköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har historiskt sett drivit ett träningscenter i Linköping under namnet X-force Factory Fitness. Bolaget är numera vilande. Bolaget har sitt säte i Norrköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.