Start › Uppsala län › Uppsala
Gal & Garadnai Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 190 | 71 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 190 | 71 | 0 |
| Rörelsekostnader | 77 | 208 | 104 | 154 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 191 | 96 | 137 |
| Personalkostnader | 0 | 17 | 8 | 17 |
| Rörelseresultat | −77 | −18 | −32 | −154 |
| Finansiella poster | 13 | 15 | 232 | 11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 15 | 232 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | −2 | 200 | −142 |
| Resultat före skatt | −64 | −2 | 200 | −142 |
| Årets resultat | −64 | −2 | 200 | −142 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 227 | 285 | 435 | 321 |
| Anläggningstillgångar | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 190 | 340 | 227 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga fordringar | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Kassa och bank | 132 | 180 | 331 | 217 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 227 | 285 | 435 | 321 |
| Eget kapital | 89 | 153 | 155 | 116 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −11 | 53 | 55 | 16 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 53 | 55 | −144 | 158 |
| Årets resultat | −64 | −2 | 200 | −142 |
| Långfristiga skulder | 138 | 117 | 265 | 191 |
| Övriga skulder | 138 | 117 | 265 | 191 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 15 | 15 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −11 | 53 | 55 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 160 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 95 | 95 | 95 | 95 | 95 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Ackumulerade avskrivningar | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
Om bolaget
- Adress
- SYSSLOMANSGATAN 15 B, 753 14 UPPSALA
- Registrerat
- 1997-03-14
- Bransch
- Annan övrig hälso- och sjukvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, handel med sjukvårdsprodukter, produktutveckling inom sjukvården samt handel med värdepapper och fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 285-8769
- Gal & Garadnai AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-03-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget har bedrivit under åren kirurgisk sjukvård, undervisning och forskning härtill samt förvaltning av värdepapper.
Väsentliga händelser
inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.