Start › Uppsala län › Tobo
Nymans Holding Fastigheter AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 535 | 179 | 215 | 272 | 465 | 673 |
| Nettoomsättning | 512 | 179 | 31 | 93 | 93 | 80 |
| Övriga rörelseintäkter | 23 | – | 184 | 180 | 372 | 593 |
| Rörelsekostnader | 464 | 174 | 235 | 242 | 334 | 648 |
| Råvaror och förnödenheter | 268 | 19 | 51 | 0 | 35 | 160 |
| Övriga externa kostnader | 141 | 100 | 130 | 187 | 212 | 398 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 55 | 55 | 55 | 86 | 91 |
| Rörelseresultat | 71 | 5 | −20 | 31 | 132 | 25 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 6 | −20 | 30 | 131 | 24 |
| Bokslutsdispositioner | −18 | 0 | 20 | 0 | −32 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −18 | 0 | 32 | 0 | −32 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 12 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 54 | 6 | 0 | 30 | 99 | 24 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 1 | 0 | 6 | 20 | 5 |
| Årets resultat | 43 | 5 | 0 | 24 | 80 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 055 | 1 045 | 1 085 | 1 115 | 1 180 | 1 280 |
| Anläggningstillgångar | 824 | 878 | 933 | 987 | 1 042 | 1 102 |
| Materiella anläggningstillgångar | 824 | 878 | 933 | 987 | 1 042 | 1 102 |
| Byggnader och mark | 822 | 867 | 913 | 958 | 1 003 | 1 048 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 | 11 | 20 | 30 | 39 | 49 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 230 | 167 | 152 | 128 | 138 | 177 |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 135 | 140 | 63 | 90 | 143 |
| Kundfordringar | 77 | 56 | 18 | 0 | 34 | 77 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 18 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 37 | 51 | 51 | 46 | 31 | 58 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 55 | 29 | 53 | 17 | 26 | 9 |
| Kassa och bank | 62 | 31 | 11 | 65 | 48 | 34 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 055 | 1 045 | 1 085 | 1 115 | 1 180 | 1 280 |
| Eget kapital | 362 | 319 | 314 | 314 | 291 | 211 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 242 | 199 | 194 | 194 | 171 | 91 |
| Balanserat resultat | 199 | 194 | 194 | 171 | 91 | 72 |
| Årets resultat | 43 | 5 | 0 | 24 | 80 | 19 |
| Obeskattade reserver | 18 | – | 0 | 32 | 32 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 18 | – | 0 | 32 | 32 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 675 | 726 | 770 | 769 | 858 | 1 069 |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | 13 | 8 | 54 | 12 |
| Skulder till koncernföretag | 580 | 580 | 603 | 621 | 627 | 653 |
| Övriga skulder | 36 | 87 | 97 | 71 | 103 | 315 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 57 | 59 | 57 | 68 | 74 | 89 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 171 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 207 | 1 207 | 1 207 | 1 207 | 1 207 | 1 207 | 1 207 |
| Ackumulerade avskrivningar | 385 | 340 | 295 | 250 | 205 | 160 | 114 |
| Årets avskrivningar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 46 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 83 | 83 | 83 |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 50 | 50 | 50 | 83 | 77 | 72 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 0 | 6 | 6 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 33 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 445 | 445 | 445 | 445 | 445 | 419 | 398 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 26 | 21 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 444 | 435 | 425 | 416 | 406 | 371 | 331 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 9 | 36 | 39 | – |
Om bolaget
- Adress
- LIMEXVÄGEN 8, 748 50 TOBO
- Registrerat
- 1997-01-28
- Bransch
- Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och driva förvaltning av fastigheter, bedriva företags- och arbetsledning inom företag i fastighetsbranschen och inom byggnadsföretag samt bedriva annan därmed jämförlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5311-7388
- Nymans Holding Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm äger och förvaltar samt hyr ut lokaler i fastighet belägen i Tierps kommun. Under året har solcellsöverskottet sålts vidare till elbolag. Bolaget är helägd dotterbolag till Conny Nymans Holding AB, org nr 556651-2116. Med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning. Koncern försäljning har uppgått till 460 020 (128 360) kr och koncerna inköp har skett med 134 100 (0) kr. Fastighetsbeteckningen på bolagets fastighet är Pesarby 2:136. Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Länsförsökringar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.