Start › Uppsala län › Uppsala
Sabeko, Sandberg Konsulting Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 750 | 1 242 | 1 200 | 1 009 | 1 005 |
| Nettoomsättning | 750 | 1 242 | 1 200 | 1 009 | 1 005 |
| Rörelsekostnader | 669 | 1 022 | 1 382 | 1 222 | 919 |
| Råvaror och förnödenheter | 14 | 15 | 6 | 2 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 60 | 160 | 150 | 240 |
| Personalkostnader | 488 | 943 | 1 216 | 996 | 590 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | – | 0 | 60 |
| Övriga rörelsekostnader | 20 | – | 0 | 74 | 0 |
| Rörelseresultat | 81 | 220 | −182 | −213 | 85 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 78 | 219 | −183 | −213 | 86 |
| Resultat före skatt | 78 | 219 | −183 | −213 | 86 |
| Skatt på årets resultat | 3 | – | – | 0 | 21 |
| Årets resultat | 75 | 219 | −183 | −213 | 64 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 558 | 1 214 | 708 | 485 | 581 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 | 0 | 0 | 74 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | 0 | 0 | 74 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 20 | 0 | 0 | 74 |
| Omsättningstillgångar | 558 | 1 193 | 708 | 485 | 507 |
| Kortfristiga fordringar | 203 | 479 | 398 | 235 | 202 |
| Kundfordringar | 56 | 119 | 119 | 96 | 93 |
| Övriga fordringar | 147 | 360 | 279 | 138 | 109 |
| Kassa och bank | 355 | 715 | 310 | 250 | 305 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 558 | 1 214 | 708 | 485 | 581 |
| Eget kapital | 171 | 96 | −123 | 61 | 274 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 71 | −4 | −223 | −39 | 174 |
| Balanserat resultat | −4 | −223 | −39 | 174 | 109 |
| Årets resultat | 75 | 219 | −183 | −213 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 387 | 1 117 | 831 | 424 | 307 |
| Leverantörsskulder | 19 | 10 | 32 | 1 | 0 |
| Övriga skulder | 350 | 1 091 | 783 | 407 | 280 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 16 | 16 | 16 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 71 | −4 | −223 | −39 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% som en följd av att f-skattsedeln är återkallad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har efter räkenskapsårets utgång fått sin f-skatt indragen. Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en något, dock marginellt, negativ påverkan på företagets verksamhet. Styrelsen följer noga utvecklingen för att kunna agera och vidta åtgärder i god tid.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Verksamheten har drivits vidare efter räkenskapsårets utgång. Målsättningen är att aktiekapitalet skall återställas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 0 | 114 | 299 | 299 |
| Årets inköp | – | 25 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | – | 114 | 185 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 5 | 0 | 114 | 225 | 165 |
| Årets avskrivningar | – | 5 | – | 0 | 60 | – |
| Återförda avskrivningar | 5 | – | 114 | 111 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1022, 751 40 UPPSALA
- Registrerat
- 1996-12-03
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är dels programutveckling, utbildning och konsultation inom informationsteknologi samt försäljning och underhåll av produkter relaterade till detta område, dels restaurang, servering, kiosk och cateringverksamhet, dels byggnation, konstruktion och reparation av nya och befintliga byggnader, dels säkerhets- och förarutbildningar och därmed förenliga verksamheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-10-31
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver dels programutveckling, utbildning och konsultation inom informationsteknologi samt försäljning och underhåll av produkter relaterade till området, dels säkerhets- och förarutbildningar och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten har under året bestått av säkerhets- och förarutbildningar. Företaget har sitt säte i Kopparberg.
Väsentliga händelser
Företaget har fått sin f-skatt indragen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.