Genomsyn

Start › Stockholms län › Stockholm

Sikta Urval AB

556533-9180AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-07-01 – 2026-06-30

Omsättning 2026
780 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
−548 tkr
Årets resultat 2026
−498 tkr
Eget kapital 2026
160 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20262026: 0,1 %0,1 %20252025: 0,5 %0,5 %20242024: 0,4 %0,4 %20232023: 0,3 %0,3 %20222022: 0,4 %0,4 %20212021: 0,3 %0,3 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9751 3671 4771 933
Nettoomsättning 7807031 1471 903
Övriga rörelseintäkter 19566433029
Rörelsekostnader 1 5511 0981 5671 844
Övriga externa kostnader 677554562734
Personalkostnader 8755441 0051 110
Rörelseresultat −576268−9089
Finansiella poster 2868−30
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 29686
Räntekostnader och liknande resultatposter 10036
Resultat efter finansiella poster −548274−8259
Bokslutsdispositioner 50−108––
Förändring av periodiseringsfonder 50−50––
Lämnade koncernbidrag 058––
Resultat före skatt −498167−8259
Skatt på årets resultat 032020
Årets resultat −498134−8238

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 1 1141 3091 3281 952
Anläggningstillgångar 30303030
Materiella anläggningstillgångar 30303030
Övriga materiella anläggningstillgångar 30303030
Omsättningstillgångar 1 0841 2791 2981 922
Kortfristiga fordringar 641702945671
Kundfordringar 0165522
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 0123214224
Övriga fordringar 567355557399
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 745912246
Kortfristiga placeringar 138153153153
Övriga kortfristiga placeringar 138153153153
Kassa och bank 3054242011 098
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 1141 3091 3281 952
Eget kapital 160658524606
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 40538404486
Balanserat resultat 538404486448
Årets resultat −498134−8238
Obeskattade reserver 050––
Periodiseringsfonder 050––
Kortfristiga skulder 9546018041 346
Leverantörsskulder 03427
Skulder till koncernföretag 5858––
Övriga skulder 27441219267
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6221286081 251

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Övriga materiella anläggningstillgångar

Post2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30
Anskaffningsvärde 3030303030

Om bolaget

Adress
ARTILLERIGATAN 99, 115 30 STOCKHOLM
Registrerat
1996-09-04
Bransch
Arbetsförmedling och rekrytering

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva personalrekrytering, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även ägna sig åt uthyrning av lokaler för boende, tillfälligt boende, kontorsverksamhet i olika former samt övrig uthyrning och förhyrning. Bolaget skall även ägna sig åt förvaltning av fastigheter.

Bankgironummer

5030-7370
SIKTA URVAL AB
kontrollerat 2026-10-04

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-27

Annonser totalt
30
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-05-20
Senaste annonsen
2025-07-07

Annonser per år

År2022202320242025
Annonser87132

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-09
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet omfattar personalrekrytering. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna