Start › Hallands län › Varberg
Fastighetsbolaget Signalen Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 424 | 418 | 413 | 398 | 390 |
| Nettoomsättning | 424 | 418 | 411 | 398 | 387 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 0 | 3 |
| Rörelsekostnader | 115 | 119 | 244 | 205 | 192 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 48 | 159 | 97 | 71 |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 70 | 85 | 108 | 121 |
| Rörelseresultat | 309 | 299 | 169 | 194 | 198 |
| Finansiella poster | −143 | −226 | −116 | 42 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 70 | 27 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 143 | 226 | 116 | 28 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 166 | 73 | 53 | 235 | 199 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −71 | 0 | 5 | 4 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 3 | 0 | 5 | 4 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 74 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 166 | 2 | 53 | 240 | 203 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 1 | 11 | 50 | 42 |
| Årets resultat | 132 | 1 | 42 | 190 | 161 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 674 | 3 765 | 4 091 | 1 297 | 1 460 |
| Anläggningstillgångar | 3 605 | 3 735 | 4 029 | 1 201 | 929 |
| Materiella anläggningstillgångar | 606 | 666 | 737 | 822 | 929 |
| Byggnader och mark | 606 | 666 | 734 | 803 | 894 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 3 | 19 | 35 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 999 | 3 069 | 3 293 | 380 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 999 | 3 069 | 3 293 | 380 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 69 | 30 | 62 | 96 | 531 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 20 | 19 | 20 | 47 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 27 |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 20 | 19 | 20 | 19 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 440 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 440 |
| Kassa och bank | 49 | 10 | 42 | 75 | 45 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 674 | 3 765 | 4 091 | 1 297 | 1 460 |
| Eget kapital | 506 | 374 | 373 | 331 | 391 |
| Bundet eget kapital | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Fritt eget kapital | 392 | 260 | 259 | 217 | 277 |
| Balanserat resultat | 260 | 259 | 217 | 27 | 116 |
| Årets resultat | 132 | 1 | 42 | 190 | 161 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 3 | 3 | 7 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 3 | 3 | 7 |
| Långfristiga skulder | 2 882 | 3 064 | 3 339 | 725 | 825 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 882 | 3 064 | 3 339 | 725 | 825 |
| Kortfristiga skulder | 286 | 327 | 376 | 238 | 237 |
| Skulder till kreditinstitut | 182 | 275 | 275 | 100 | 100 |
| Leverantörsskulder | 26 | – | 0 | 7 | 5 |
| Skatteskulder | 68 | 41 | 90 | 121 | 102 |
| Övriga skulder | 10 | 11 | 11 | 10 | 29 |
| Ställda säkerheter | 3 660 | 3 660 | 3 660 | 1 975 | 1 975 |
| Fastighetsinteckningar | 3 660 | 3 660 | 3 660 | 1 975 | 1 975 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 755 | 2 755 | 2 755 | 2 755 | 2 755 | 2 755 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 148 | 2 088 | 2 021 | 1 952 | 1 861 | 1 756 |
| Årets avskrivningar | 60 | 68 | 69 | 91 | 105 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 999 | 3 069 | 3 293 | 380 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 2 913 | 380 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 70 | 224 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 |
| Ackumulerade avskrivningar | 183 | 180 | 164 | 148 | 131 |
| Årets avskrivningar | 3 | 16 | 16 | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- CYLINDERVÄGEN 2, 432 32 VARBERG
- Registrerat
- 1996-09-02
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5196-0664
- FASTIGHETSBOLAGET SIGNALEN AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Varberg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Signalen 11. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB (556879-8317) Företaget har sitt säte i Varberg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Signalen 11. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB (556879-8317) Företaget har sitt säte i Varberg .
-
Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Signalen 11. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB (556879-8317) Företaget har sitt säte i Varberg .
-
Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheten Signalen 11. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gullbergs Plåtslageri i Varberg AB (556879-8317) Företaget har sitt säte i Varberg .