Start › Stockholms län › Stockholm
Spring Solutions Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 40 | 40 | 40 | 0 | 17 | 96 |
| Nettoomsättning | 0 | 40 | 40 | 40 | 0 | 17 | 96 |
| Rörelsekostnader | 39 | 49 | 56 | 54 | 63 | 122 | 113 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 45 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 49 | 56 | 50 | 58 | 73 | 73 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −39 | −9 | −16 | −14 | −63 | −105 | −17 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −9 | −16 | −14 | −63 | −106 | −17 |
| Resultat före skatt | −39 | −9 | −16 | −14 | −63 | −106 | −17 |
| Årets resultat | −39 | −9 | −16 | −14 | −63 | −106 | −17 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 629 | 681 | 695 | 290 | 304 | 366 | 236 |
| Anläggningstillgångar | 602 | 602 | 602 | 209 | 213 | 42 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | 0 | 5 | 9 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 602 | 602 | 602 | 209 | 208 | 33 | 33 |
| Andelar i koncernföretag | 569 | 569 | 569 | 175 | 175 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 33 | 33 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 34 | 34 | 34 | 34 | 33 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 27 | 79 | 93 | 81 | 92 | 324 | 190 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 7 | 8 | 18 | 16 | 19 | 30 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 15 |
| Övriga fordringar | 6 | 7 | 8 | 14 | 16 | 17 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 21 | 72 | 84 | 64 | 76 | 305 | 159 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 629 | 681 | 695 | 290 | 304 | 366 | 236 |
| Eget kapital | 77 | 115 | 124 | 140 | 155 | 218 | 103 |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Aktiekapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −33 | 5 | 14 | 30 | 45 | 108 | −7 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 5 | 14 | 30 | 45 | 108 | 213 | 10 |
| Årets resultat | −39 | −9 | −16 | −14 | −63 | −106 | −17 |
| Kortfristiga skulder | 552 | 566 | 571 | 150 | 150 | 148 | 133 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Övriga skulder | 549 | 558 | 567 | 141 | 141 | 141 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | 2 | 6 | 5 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 45 | 108 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 220 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets fortgår en global pandemi, covid-19, som drabbat världen med långtgående konsekvenser för både samhälle och företagande. Ledning och styrelse följer noga utvecklingen men bedömer för närvarande att detta inte har någon påverkan på bolagets fortlevnad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets fortgår en global pandemi, covid-19, som drabbat världen med långtgående konsekvenser för både samhälle och företagande. Ledning och styrelse följer noga utvecklingen men bedömer för närvarande att detta inte har någon påverkan på bolagets fortlevnad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 569 | 569 | 569 | 175 | 175 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 175 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 6 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 | 34 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 100 | 100 | 100 | 96 | 91 | 86 | 82 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KRONOBERGSGATAN 17, 112 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1995-07-26
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla och tillhandahålla tjänster på Internet samt äga och förvalta aktier och värdepapper, samt äga och utveckla fastigheter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5271-2452
- SPRING SOLUTIONS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-10
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget, med säte i Stockholms län, skall utveckla och tillhandahålla tjänster på Internet, äga och förvalta aktier och värdepapper, samt äga och utveckla fastigheter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 156 kB | Öppna |
| 2024 | 156 kB | Öppna |
| 2023 | 44 kB | Öppna |
| 2022 | 44 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Lotty Creative AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Lotty Creative AB; Organisationsnummer=559283-2397; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.6729999999999999; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.6729999999999999
-
Lotty Creative AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Lotty Creative AB; Organisationsnummer=559283-2397; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.6729999999999999; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.6729999999999999
-
Lotty Creative AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Lotty Creative AB; Organisationsnummer=559283-2397; ForetagetsSate=Stockholms län; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.75
-
Lotty Creative AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Lotty Creative AB; Organisationsnummer=559283-2397; ForetagetsSate=Stockholms län; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Lotty Creative AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Lotty Creative AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559283-2397; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholms län