Start › Örebro län › Nora
Rejdemarks Försäkringsbyrå AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 522 | 1 529 | 1 363 | 1 354 | 1 230 |
| Nettoomsättning | 1 476 | 1 446 | 1 310 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 47 | 82 | 53 | 1 354 | 1 230 |
| Rörelsekostnader | 1 445 | 1 337 | 1 296 | 1 219 | 1 249 |
| Övriga externa kostnader | 906 | 1 042 | 1 019 | 760 | 802 |
| Personalkostnader | 402 | 122 | 138 | 420 | 296 |
| Av- och nedskrivningar | 137 | 134 | 139 | 39 | 151 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 39 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 77 | 191 | 67 | 135 | −19 |
| Finansiella poster | −144 | −132 | −153 | −97 | −83 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 7 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 147 | 139 | 157 | 97 | 83 |
| Resultat efter finansiella poster | −67 | 59 | −86 | 38 | −103 |
| Bokslutsdispositioner | 17 | −17 | – | 0 | 98 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 98 |
| Förändring av överavskrivningar | 17 | −17 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −50 | 42 | −86 | 38 | −5 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | −50 | 42 | −86 | 30 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 235 | 6 356 | 6 313 | 6 494 | 6 974 |
| Anläggningstillgångar | 5 565 | 5 702 | 5 795 | 5 934 | 5 972 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 565 | 5 702 | 5 795 | 5 934 | 5 972 |
| Byggnader och mark | 5 509 | 5 621 | 5 732 | 5 844 | 5 855 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 56 | 81 | 62 | 90 | 117 |
| Omsättningstillgångar | 670 | 654 | 518 | 560 | 1 002 |
| Kortfristiga fordringar | 110 | 40 | 16 | 59 | 71 |
| Kundfordringar | 48 | 17 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 14 | 19 | 13 | 59 | 71 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 48 | 4 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 560 | 614 | 502 | 502 | 931 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 235 | 6 356 | 6 313 | 6 494 | 6 974 |
| Eget kapital | 1 292 | 1 342 | 1 300 | 1 461 | 1 791 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 172 | 1 222 | 1 180 | 1 341 | 1 671 |
| Balanserat resultat | 1 222 | 1 180 | 1 266 | 1 311 | 1 676 |
| Årets resultat | −50 | 42 | −86 | 30 | −5 |
| Obeskattade reserver | 0 | 17 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 17 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 659 | 4 712 | 4 766 | 4 819 | 4 930 |
| Övriga skulder | 4 659 | 4 712 | 4 766 | 4 819 | 4 930 |
| Kortfristiga skulder | 284 | 284 | 247 | 214 | 254 |
| Skulder till kreditinstitut | 54 | 54 | 54 | 54 | 0 |
| Leverantörsskulder | 3 | 29 | 5 | 3 | 18 |
| Övriga skulder | 88 | 72 | 67 | 41 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 139 | 130 | 122 | 116 | 202 |
| Ställda säkerheter | 6 847 | 6 847 | 6 847 | 6 847 | 6 847 |
| Fastighetsinteckningar | 6 847 | 6 847 | 6 847 | 6 847 | 6 847 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 25 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 341 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen av nettoomsättningen beror på omklassificering av hyresintäkter från övriga intäkter till nettoomsättning då detta är den huvudsakliga verksamheten som bedrivs i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 743 | 6 743 | 6 743 | 6 743 | 6 743 | 6 743 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 234 | 1 123 | 1 011 | 899 | 888 | 751 |
| Årets avskrivningar | 112 | 112 | 112 | 11 | 137 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 176 | 176 | 172 | 172 | 239 | 174 |
| Årets inköp | – | 80 | – | – | 65 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 77 | – | 67 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 120 | 95 | 110 | 83 | 123 | 108 |
| Årets avskrivningar | 25 | 22 | 27 | 27 | 14 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 67 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | −67 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BACKTORPSVÄGEN 20, 713 32 NORA
- Registrerat
- 1995-07-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förmedla personförsäkringar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5035-7268
- REJDEMARKS FÖRSÄKRINGSBYRÅ AB
kontrollerat 2026-10-04 - 729-4002
- Rejdemarks Försäkringsbyrå AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Nora och bedriver verksamhet inom förvaltning och uthyrning av lägenheter och lokaler.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.