Start › Hallands län › Halmstad
GQM Sweden AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 176 | 139 | 176 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 176 | 139 | 176 |
| Rörelsekostnader | 103 | 111 | 82 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 111 | 82 |
| Rörelseresultat | 73 | 28 | 94 |
| Finansiella poster | 2 234 | 5 018 | 5 138 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 3 941 | 8 613 | 7 332 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 363 | −694 | 257 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 22 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 023 | 2 565 | 2 103 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 54 | 359 | 350 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 307 | 5 046 | 5 232 |
| Resultat före skatt | 2 307 | 5 046 | 5 232 |
| Skatt på årets resultat | 951 | 1 853 | 1 580 |
| Övriga skatter | 0 | 15 | 16 |
| Årets resultat | 1 356 | 3 177 | 3 636 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 40 577 | 42 309 | 43 296 |
| Anläggningstillgångar | 31 810 | 31 188 | 37 012 |
| Materiella anläggningstillgångar | 233 | 233 | 233 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 233 | 233 | 233 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 31 577 | 30 955 | 36 779 |
| Andelar i intresseföretag | 5 623 | 5 682 | 8 569 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 10 800 | 10 800 | 10 800 |
| Andra långfristiga fordringar | 15 155 | 14 473 | 17 411 |
| Omsättningstillgångar | 8 767 | 11 121 | 6 284 |
| Kortfristiga fordringar | 965 | 120 | 25 |
| Övriga fordringar | 958 | 120 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 6 367 | 9 342 | 5 700 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 6 367 | 9 342 | 5 700 |
| Kassa och bank | 1 434 | 1 659 | 559 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 40 577 | 42 309 | 43 296 |
| Eget kapital | 39 810 | 38 674 | 35 747 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 39 690 | 38 554 | 35 627 |
| Balanserat resultat | 38 334 | 35 377 | 31 991 |
| Årets resultat | 1 356 | 3 177 | 3 636 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 725 | 5 481 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 1 725 | 5 481 |
| Kortfristiga skulder | 766 | 1 909 | 2 068 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 756 | 756 |
| Skatteskulder | 766 | 1 153 | 1 312 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 120 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 623 | 5 682 | 8 569 | 5 137 |
| Årets inköp | – | 0 | 400 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 000 | 11 500 | 4 300 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 760 | 17 760 | 17 760 | 17 760 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 605 | 3 287 | 349 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 2 938 | 349 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 977 | 10 977 | 10 977 | 10 977 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 177 | 177 | 177 | 177 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 233 | 233 | 233 | 233 |
Om bolaget
- Adress
- GRÖNA GATAN 5, 302 33 HALMSTAD
- Registrerat
- 1995-07-18
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Halmstad.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver kapitalförvaltning samt handel med värdepapper, konst och antikviteter. Bolaget är kommanditdelägare i Sparsam Försäkring i Sverige KB, 916673-8436, samt Sparsam Skatt i Sverige KB, 969719-8134 från vilka resultatandelar erhållits.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.