Start › Stockholms län › Stockholm
Duke Bergman & Partners AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 336 | 1 476 | 1 482 | 1 294 | 888 | 596 | 725 |
| Nettoomsättning | 1 336 | 1 476 | 1 482 | 1 294 | 888 | 596 | 725 |
| Rörelsekostnader | 1 070 | 1 205 | 1 312 | 1 057 | 843 | 573 | 664 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | 18 | 39 | 2 | 17 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 531 | 579 | 665 | 398 | 330 | 286 | 324 |
| Personalkostnader | 540 | 604 | 629 | 620 | 511 | 270 | 338 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 266 | 271 | 170 | 237 | 45 | 24 | 61 |
| Finansiella poster | 5 | −2 | −1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 271 | 269 | 169 | 237 | 45 | 24 | 61 |
| Resultat före skatt | 271 | 269 | 169 | 237 | 45 | 24 | 61 |
| Skatt på årets resultat | 60 | 60 | 41 | 52 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 211 | 209 | 128 | 186 | 44 | 24 | 61 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 546 | 1 334 | 1 089 | 882 | 570 | 489 | 479 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 20 | 50 | 50 | 50 | 20 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 30 | 30 | 30 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 30 | 30 | 30 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 546 | 1 334 | 1 069 | 832 | 521 | 440 | 459 |
| Kortfristiga fordringar | 119 | 167 | 90 | 47 | 28 | 45 | 29 |
| Kundfordringar | 0 | 66 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 18 | 18 | 0 |
| Övriga fordringar | 113 | 94 | 81 | 45 | 7 | 26 | 29 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 7 | 9 | 2 | 3 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 1 427 | 1 166 | 979 | 785 | 493 | 395 | 430 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 546 | 1 334 | 1 089 | 882 | 570 | 489 | 479 |
| Eget kapital | 984 | 772 | 564 | 436 | 251 | 207 | 183 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 884 | 672 | 464 | 336 | 151 | 107 | 83 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 672 | 464 | 336 | 151 | 107 | 83 | 22 |
| Årets resultat | 211 | 209 | 128 | 186 | 44 | 24 | 61 |
| Kortfristiga skulder | 563 | 561 | 525 | 445 | 320 | 283 | 296 |
| Leverantörsskulder | 18 | 30 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 120 | 102 | 93 | 52 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 329 | 331 | 332 | 299 | 299 | 269 | 284 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 95 | 98 | 100 | 95 | 20 | 14 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 336 | 151 | 107 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 30 | 30 | 30 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 30 | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 30 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FATBURS BRUNNSGATA 14, 118 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1995-07-11
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva verksamhet med utveckling och produktion inom film-, video-, dataelektroniska och journalistiska branschen. Bolaget skall vidare bedriva event, samtalsledning, författar- och förlagsverksamhet samt utveckla och försälja andra varor och tjänster inom media, utbildning, information och kommunikation samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5146-5326
- MATS BERGMAN & PARTNERS AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm och bedriver produktion inom film-, video-, dataelektroniska och journalistiska branschen samt arbetar med event, samtalsledning, författar- och förlagsverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.