Start › Dalarnas län › Idkerberget
Snickarboa i Rämshyttan AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 858 | 1 068 | 1 802 | 1 137 |
| Nettoomsättning | 847 | 1 052 | 1 768 | 1 124 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 16 | 34 | 13 |
| Rörelsekostnader | 767 | 1 078 | 1 768 | 1 026 |
| Råvaror och förnödenheter | 215 | 439 | 564 | 309 |
| Övriga externa kostnader | 273 | 313 | 505 | 351 |
| Personalkostnader | 226 | 274 | 675 | 345 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 52 | 24 | 21 |
| Rörelseresultat | 91 | −10 | 34 | 111 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 | −9 | 33 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | 29 | −2 | −26 | −35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −21 | −3 | −50 |
| Förändring av överavskrivningar | −29 | 19 | −23 | 15 |
| Resultat före skatt | 120 | −11 | 7 | 76 |
| Skatt på årets resultat | 44 | 13 | 2 | 31 |
| Årets resultat | 76 | −24 | 5 | 45 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 005 | 1 838 | 1 863 | 1 487 |
| Anläggningstillgångar | 1 377 | 1 304 | 1 329 | 867 |
| Materiella anläggningstillgångar | 105 | 157 | 209 | 79 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 105 | 157 | 209 | 79 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 272 | 1 146 | 1 119 | 788 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 272 | 1 146 | 1 119 | 788 |
| Omsättningstillgångar | 628 | 534 | 534 | 620 |
| Varulager m.m. | 337 | 224 | 215 | 250 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 41 | 60 | 57 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 319 | 183 | 155 | 194 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 49 | 97 | 148 |
| Kundfordringar | 22 | 21 | 83 | 100 |
| Övriga fordringar | 0 | 28 | 14 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 0 | 0 | 46 |
| Kassa och bank | 268 | 262 | 223 | 222 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 005 | 1 838 | 1 863 | 1 487 |
| Eget kapital | 224 | 148 | 172 | 166 |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Fritt eget kapital | 120 | 44 | 68 | 63 |
| Balanserat resultat | 44 | 68 | 63 | 18 |
| Årets resultat | 76 | −24 | 5 | 45 |
| Obeskattade reserver | 125 | 154 | 153 | 126 |
| Periodiseringsfonder | 74 | 74 | 53 | 50 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 51 | 80 | 99 | 76 |
| Avsättningar | 1 580 | 1 424 | 1 391 | 980 |
| Långfristiga skulder | 21 | 31 | 35 | 35 |
| Övriga skulder | 21 | 31 | 35 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 54 | 80 | 113 | 180 |
| Leverantörsskulder | 8 | 21 | 21 | 14 |
| Skatteskulder | 10 | – | 0 | 15 |
| Övriga skulder | 27 | 20 | 50 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 40 | 41 | 58 |
| Ställda säkerheter | 1 672 | 1 546 | 1 669 | 1 338 |
| Fastighetsinteckningar | 400 | 400 | 550 | 550 |
| Äganderättsförbehåll | 1 272 | 1 146 | 1 119 | 788 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 331 | 1 271 | 1 206 | 821 | 756 |
| Årets inköp | 60 | 65 | 385 | 65 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 59 | 125 | 87 | 33 | – |
| Årets nedskrivningar | −65 | 38 | 54 | 33 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 388 | 388 | 388 | 388 | 234 |
| Årets inköp | – | – | 155 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 283 | 231 | 179 | 155 | 134 |
| Årets avskrivningar | 52 | 52 | 24 | 21 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 68 | 128 | 193 | 193 | 193 |
| Försäljningar och utrangeringar | 60 | 66 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 | 128 | 193 | 193 | 193 |
| Återförda avskrivningar | 60 | 66 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÄMSHYTTAN 348, 781 99 IDKERBERGET
- Registrerat
- 1995-08-08
- Bransch
- Övrig trävarutillverkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva snickeriverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5979-7225
- SNICKARBOA I RÄMSHYTTAN AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-23
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 1995 och bedriver sedan dess snickeriverksamhet samt förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.