Start › Örebro län › Ställdalen
IH Svets i Ställdalen Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 430 | 3 200 | 4 642 | 4 283 | 5 360 | 2 513 |
| Nettoomsättning | 3 154 | 3 172 | 4 523 | 3 957 | 4 999 | 2 513 |
| Övriga rörelseintäkter | 277 | 28 | 118 | 325 | 361 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 793 | 3 607 | 4 140 | 3 863 | 3 986 | 2 698 |
| Handelsvaror | 481 | 974 | 1 355 | 912 | 1 071 | 586 |
| Övriga externa kostnader | 770 | 840 | 772 | 750 | 666 | 462 |
| Personalkostnader | 1 401 | 1 554 | 1 760 | 1 959 | 2 005 | 1 397 |
| Av- och nedskrivningar | 142 | 239 | 253 | 242 | 243 | 253 |
| Rörelseresultat | 637 | −408 | 501 | 419 | 1 374 | −185 |
| Finansiella poster | 35 | 88 | 85 | 12 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 35 | 88 | 88 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 672 | −320 | 587 | 431 | 1 374 | −185 |
| Bokslutsdispositioner | −209 | 323 | −17 | −12 | −353 | 201 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −157 | 301 | −31 | −22 | −339 | 156 |
| Förändring av överavskrivningar | −52 | 22 | 14 | 10 | −14 | 45 |
| Resultat före skatt | 463 | 3 | 569 | 420 | 1 020 | 16 |
| Skatt på årets resultat | 97 | 3 | 125 | 81 | 211 | 6 |
| Årets resultat | 366 | 0 | 445 | 339 | 809 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 439 | 5 018 | 5 455 | 5 224 | 6 082 | 4 520 |
| Anläggningstillgångar | 1 452 | 1 594 | 1 195 | 1 097 | 1 261 | 1 294 |
| Materiella anläggningstillgångar | 952 | 1 094 | 1 195 | 1 097 | 1 261 | 1 294 |
| Byggnader och mark | 825 | 866 | 980 | 745 | 860 | 974 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 127 | 228 | 214 | 352 | 402 | 319 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 987 | 3 424 | 4 260 | 4 127 | 4 820 | 3 226 |
| Varulager m.m. | 142 | 205 | 395 | 293 | 238 | 185 |
| Råvaror och förnödenheter | 142 | 205 | 395 | 293 | 238 | 185 |
| Kortfristiga fordringar | 751 | 681 | 963 | 658 | 857 | 462 |
| Kundfordringar | 272 | 414 | 755 | 592 | 753 | 431 |
| Övriga fordringar | 330 | 201 | 124 | 11 | 36 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 149 | 67 | 84 | 55 | 68 | 13 |
| Kassa och bank | 3 094 | 2 539 | 2 902 | 3 175 | 3 725 | 2 580 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 439 | 5 018 | 5 455 | 5 224 | 6 082 | 4 520 |
| Eget kapital | 4 314 | 3 948 | 4 148 | 4 004 | 4 665 | 3 856 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 194 | 3 828 | 4 028 | 3 884 | 4 545 | 3 736 |
| Balanserat resultat | 3 828 | 3 828 | 3 584 | 3 545 | 3 736 | 3 725 |
| Årets resultat | 366 | 0 | 445 | 339 | 809 | 10 |
| Obeskattade reserver | 619 | 410 | 733 | 716 | 704 | 355 |
| Periodiseringsfonder | 524 | 367 | 668 | 637 | 615 | 276 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 95 | 43 | 65 | 79 | 89 | 79 |
| Kortfristiga skulder | 506 | 660 | 574 | 505 | 713 | 310 |
| Leverantörsskulder | 26 | 0 | 9 | 9 | 0 | 2 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 37 | 82 | −116 |
| Övriga skulder | 158 | 432 | 381 | 213 | 374 | 177 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 322 | 228 | 184 | 245 | 257 | 248 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 000 | – | 200 | 300 | 1 000 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 545 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2024 har bolaget omsättning minskat på grund av naturlig nedgång i förhållande till lågkonjukturen under året. Under 2025 har kostnadsmedvetenheten och anpassning till rådande förhållanden gjort att resultatet har förbättrats jämfört med fg år, även om nettointäkterna ligger kvar på samma nivå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för IH Svets i Ställdalen Aktiebolag för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av IH Svets i Ställdalen Aktiebolag s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till IH Svets i Ställdalen Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2024 har bolaget omsättning minskat på grund av naturlig nedgång i förhållande till lågkonjukturen under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för IH Svets i Ställdalen Aktiebolag för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av IH Svets i Ställdalen Aktiebolag s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till IH Svets i Ställdalen Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den pågående pandemin i Sverige ledde under 2020 till att beställningar/uppdrag flyttades fram pga osäkerhet hos bolagets kunder. Under 2021 valde kunderna att genomföra dom framflyttade beställningarna och som en följd av det har bolaget nära nog dubblerat sin omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för IH Svets i Ställdalen Aktiebolag för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av IH Svets i Ställdalen Aktiebolag s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till IH Svets i Ställdalen Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den pågående pandemin i Sverige ledde under 2020 till att beställningar/uppdrag flyttades fram pga osäkerhet hos bolagets kunder. Under 2021 valde kunderna att genomföra dom framflyttade beställningarna och som en följd av det har bolaget nära nog dubblerat sin omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för IH Svets i Ställdalen Aktiebolag för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av IH Svets i Ställdalen Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till IH Svets i Ställdalen Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den pågående pandemin i Sverige ledde under 2020 till att beställningar/uppdrag flyttades fram pga osäkerhet hos bolagets kunder. Under 2021 valde kunderna att genomföra dom framflyttade beställningarna och som en följd av det har bolaget nära nog dubblerat sin omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för IH Svets i Ställdalen Aktiebolag för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av IH Svets i Ställdalen Aktiebolag s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till IH Svets i Ställdalen Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 500 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 275 | 3 275 | 3 275 | 2 925 | 2 925 | 2 925 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 350 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 450 | 2 410 | 2 295 | 2 181 | 2 066 | 1 951 |
| Årets avskrivningar | 40 | 115 | 115 | 115 | 115 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 937 | 4 598 | 4 579 | 4 579 | 4 546 | 4 415 | 4 332 |
| Årets inköp | 0 | 139 | 0 | 78 | 215 | 83 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 661 | 120 | 0 | 45 | 84 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 811 | 4 370 | 4 365 | 4 227 | 4 144 | 4 100 | 3 950 |
| Årets avskrivningar | 102 | 125 | 138 | 127 | 128 | 146 | – |
| Återförda avskrivningar | 661 | 120 | 0 | 45 | 84 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRKVÄGEN 48, 714 72 STÄLLDALEN
- Registrerat
- 1995-04-01
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse.
Bankgironummer
- 5040-2734
- I H SVETS I STÄLLDALEN AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Örebro län, Ljusnarsberg kommun
- Revision
- Ja (2026-04-07)
- Revisionsfirma
- LR Nolér AB
- Årsstämma
- 2026-04-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver mekanisk verkstad i Ställdalen. Företaget har sitt säte i Örebro län, Ljusnarsberg kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.