Start › Dalarnas län › Falun
Folliculus Gyn Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 63 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 63 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 127 | 321 | 72 | 308 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 78 | 88 | 52 | 57 |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 232 | 20 | 251 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 42 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −27 | −64 | −321 | −72 | −308 |
| Finansiella poster | 7 | 916 | 397 | 16 | 403 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 916 | 397 | 170 | 403 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 154 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | 852 | 76 | −55 | 95 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | −50 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 50 | −50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 31 | 802 | 76 | −55 | 95 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 165 | 16 | 20 | 21 |
| Årets resultat | 24 | 637 | 61 | −76 | 74 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 597 | 964 | 218 | 341 | 591 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 141 | 232 | 429 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 59 | 59 | 59 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 59 | 59 | 59 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 82 | 173 | 371 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 82 | 173 | 371 |
| Omsättningstillgångar | 597 | 964 | 77 | 109 | 162 |
| Kortfristiga fordringar | 157 | 2 | 9 | 3 | 10 |
| Övriga fordringar | 157 | 1 | 9 | 3 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Kassa och bank | 441 | 963 | 68 | 106 | 151 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 597 | 964 | 218 | 341 | 591 |
| Eget kapital | 432 | 757 | 198 | 325 | 588 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 312 | 637 | 78 | 205 | 468 |
| Balanserat resultat | 287 | 0 | 169 | 281 | 394 |
| Årets resultat | 24 | 637 | −91 | −76 | 74 |
| Obeskattade reserver | 0 | 50 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 50 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 166 | 156 | 19 | 12 | 3 |
| Skatteskulder | 147 | 142 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 12 | 17 | 9 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 350 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 205 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har beslut fattats om att avveckla bolaget. Någon fortsatt aktiv verksamhet bedrivs inte. Avvecklingsprocessen beräknas genomföras under 2026. Styrelsen bedömer att bolaget har tillräckliga tillgångar för att reglera samtliga kvarvarande förpliktelser i samband med avvecklingen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 82 | 173 | 571 | 677 |
| Försäljningar och utrangeringar | 82 | 91 | 397 | 106 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 200 | 200 |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 200 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 346 | 358 | 358 | 358 |
| Försäljningar och utrangeringar | 346 | 12 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 287 | 300 | 300 | 300 |
| Återförda avskrivningar | 287 | 12 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 1995-02-28
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet samt handel med värdepapper och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strängnäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksanhet är specialistläkarverksamhet inom öppenvård. Bolaget har under räkenskapsåret varit vilande och har inte bedrivit någon aktiv verksamhet. Någon omsättning har därför inte genererats under året. Företaget har sitt säte i Strängnäs .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.