Start › Uppsala län › UPPSALA
Agentia Förvaltning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 | 4 | 4 | 4 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 | 4 | 4 | 4 |
| Rörelsekostnader | 17 | 22 | 21 | 27 | 16 | 33 | 19 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 22 | 21 | 27 | 16 | 33 | 19 | 12 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 | −17 | −17 | −23 | −16 | −29 | −15 | −9 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | −1 | 1 394 | 290 | 33 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 1 394 | 290 | 33 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −17 | −17 | −25 | −16 | 1 364 | 274 | 24 |
| Resultat före skatt | −13 | −17 | −17 | −25 | −16 | 1 364 | 274 | 24 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 165 | 60 | 5 |
| Årets resultat | −13 | −17 | −17 | −25 | −16 | 1 199 | 214 | 19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 992 | 2 268 | 3 086 | 3 130 | 3 424 | 3 500 | 2 196 | 2 169 |
| Anläggningstillgångar | 1 858 | 2 158 | 2 958 | 3 108 | 3 408 | 3 408 | 2 089 | 2 099 |
| Materiella anläggningstillgångar | 408 | 408 | 408 | 408 | 408 | 408 | 408 | 408 |
| Byggnader och mark | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 450 | 1 750 | 2 550 | 2 700 | 3 000 | 3 000 | 1 680 | 1 691 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 676 | 1 191 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 450 | 1 750 | 2 550 | 2 700 | 3 000 | 3 000 | 1 004 | 500 |
| Omsättningstillgångar | 133 | 110 | 128 | 22 | 16 | 92 | 108 | 70 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 65 | 0 | 1 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 61 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 133 | 110 | 128 | 21 | 15 | 27 | 107 | 69 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 992 | 2 268 | 3 086 | 3 130 | 3 424 | 3 500 | 2 196 | 2 169 |
| Eget kapital | 1 920 | 2 258 | 3 075 | 3 118 | 3 251 | 3 268 | 2 069 | 2 155 |
| Bundet eget kapital | 45 | 45 | 45 | 45 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 875 | 2 213 | 3 030 | 3 073 | 3 131 | 3 148 | 1 949 | 2 035 |
| Balanserat resultat | 1 888 | 2 230 | 3 047 | 3 098 | 3 148 | 1 949 | 1 735 | 2 016 |
| Årets resultat | −13 | −17 | −17 | −25 | −16 | 1 199 | 214 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 10 | 11 | 12 | 172 | 232 | 127 | 14 |
| Skatteskulder | 2 | 0 | 1 | 1 | 167 | 227 | 73 | 6 |
| Övriga skulder | 65 | 5 | 5 | 5 | 1 | 1 | 50 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 131 | 3 148 | 1 949 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I februari 2022 har bolagets aktiekapital satts ned till 25 000 kr för åtebetalning till aktieägare. Minskningen har skett med indragning av antalet aktier. Från och med 1 januari 2022 är bolaget vilande.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 450 | 1 750 | 2 550 | 2 700 | 3 000 | 3 000 | 1 004 | 500 | 500 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 300 | 800 | 150 | 300 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 676 | 1 191 | 1 253 |
| Försäljningar och utrangeringar | 676 | 515 | 62 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
Om bolaget
- Adress
- ARNE TISELIUS GATA 60 C, 752 55 UPPSALA
- Registrerat
- 1995-01-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5952-2656
- Agentia Förvaltning AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Gävle
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Från och med 1 januari 2021 är bolaget vilande. Företaget har sitt säte i Gävle .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.