Start › Stockholms län › Stockholm
Samotsoh AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 817 | 4 903 | 3 606 |
| Nettoomsättning | 5 817 | 4 903 | 3 606 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 467 | 4 849 | 3 548 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 025 | 995 | 749 |
| Övriga externa kostnader | 1 285 | 1 268 | 1 061 |
| Personalkostnader | 3 140 | 2 564 | 1 706 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 21 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 350 | 54 | 58 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 351 | 53 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | −88 | 0 | 37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −88 | 0 | 37 |
| Resultat före skatt | 264 | 53 | 94 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 21 | 34 |
| Årets resultat | 195 | 32 | 60 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 933 | 1 241 | 1 192 |
| Anläggningstillgångar | 189 | 104 | 126 |
| Materiella anläggningstillgångar | 139 | 54 | 76 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 103 | 0 | 3 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 36 | 54 | 72 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 744 | 1 136 | 1 066 |
| Varulager m.m. | 217 | 181 | 247 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 217 | 181 | 247 |
| Kortfristiga fordringar | 353 | 366 | 307 |
| Kundfordringar | 64 | 14 | 24 |
| Övriga fordringar | 147 | 185 | 163 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 143 | 166 | 120 |
| Kassa och bank | 1 173 | 590 | 512 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 933 | 1 241 | 1 192 |
| Eget kapital | 532 | 338 | 305 |
| Bundet eget kapital | 107 | 107 | 107 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 7 | 7 | 7 |
| Fritt eget kapital | 425 | 231 | 198 |
| Balanserat resultat | 231 | 198 | 139 |
| Årets resultat | 195 | 32 | 60 |
| Obeskattade reserver | 300 | 212 | 212 |
| Periodiseringsfonder | 300 | 212 | 212 |
| Kortfristiga skulder | 1 101 | 691 | 674 |
| Förskott från kunder | 4 | 5 | 1 |
| Leverantörsskulder | 423 | 282 | 276 |
| Övriga skulder | 298 | 158 | 156 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 376 | 246 | 242 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Rekrytering av nya frisörer har resulterat i ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 90 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 54 | 36 | 18 | 0 |
| Årets avskrivningar | 18 | 18 | 18 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 103 | 0 | 258 | 258 |
| Årets inköp | 103 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 258 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 254 | 251 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 3 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 254 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 54 | 54 |
| Försäljningar och utrangeringar | 54 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 54 | 43 |
| Årets avskrivningar | 0 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 54 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ENGELBREKTSGATAN 3, 114 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1994-12-14
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva frisyr- och hudvårdsverksamhet, kurs- verksamhet inom frisyr- och hudvård, försäljning av tillhörande produkter, arrangera shower och modevisningar, framtagning av reklamidéer och fotografiska reklambilder och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5934-8102
- SAMOTSOH AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-09-26
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver frisörverksamhet med tjänster samt försäljning av hårvårdsprodukter, kursverksamhet samt styling. Företagets säte är i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.