Start › Västmanlands län › Västerås
Mälarstrand i Västerås Aktiebolag
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 6 526 | 222 | 278 |
| Nettoomsättning | 0 | 51 | 38 | 69 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 475 | 184 | 209 |
| Rörelsekostnader | 282 | 127 | 206 | 293 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 64 | 75 | 101 | 169 |
| Personalkostnader | 218 | 26 | 53 | 21 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 26 | 52 | 52 |
| Rörelseresultat | −282 | 6 399 | 16 | −15 |
| Finansiella poster | 33 | −105 | −278 | 123 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 298 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 7 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −9 | 112 | 279 | 176 |
| Resultat efter finansiella poster | −248 | 6 294 | −262 | 107 |
| Bokslutsdispositioner | 200 | −200 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 200 | −200 | – | – |
| Resultat före skatt | −48 | 6 094 | −262 | 107 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 540 | – | – |
| Årets resultat | −48 | 5 554 | −262 | 107 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 722 | 11 698 | 5 326 | 5 464 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 324 | 5 376 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 324 | 5 376 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 5 324 | 5 376 |
| Omsättningstillgångar | 1 722 | 11 698 | 2 | 88 |
| Kortfristiga fordringar | 565 | 10 620 | 2 | 2 |
| Övriga fordringar | 558 | 10 620 | 2 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 157 | 1 078 | 0 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 722 | 11 698 | 5 326 | 5 464 |
| Eget kapital | 1 177 | 5 736 | 182 | 212 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 057 | 5 616 | 62 | 92 |
| Balanserat resultat | 1 106 | 62 | 324 | −16 |
| Årets resultat | −48 | 5 554 | −262 | 107 |
| Obeskattade reserver | 0 | 200 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 200 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 5 119 | 5 218 |
| Checkräkningskredit | – | 0 | 133 | 0 |
| Övriga skulder | – | 0 | 4 986 | 5 218 |
| Kortfristiga skulder | 545 | 5 762 | 26 | 34 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | 6 |
| Skatteskulder | 532 | 539 | – | – |
| Övriga skulder | 13 | 5 204 | 3 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 19 | 21 | 26 |
| Ställda säkerheter | 1 500 | 6 860 | 6 860 | 6 860 |
| Företagsinteckningar | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Fastighetsinteckningar | 0 | 5 360 | 5 360 | 5 360 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 3 200 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 232 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 232 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
P g a av att verksamheten är under avveckling, sjunker omsättningen varje år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I början på 2025 har fastigheten sålts och därmed löses även lånet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 6 181 | 6 181 | 6 181 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 6 181 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 805 | 805 | 753 |
| Årets avskrivningar | – | 26 | 52 | 52 | – |
| Återförda avskrivningar | 830 | 830 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LÖVUDDEN 1 F, 721 32 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 1994-12-23
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom näringslivsfrågor främst avseende etablering och företagsutveckling, att äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5891-3732
- MÄLARSTRAND I VÄSTERÅS AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har ingen verksamet då fastigheten avyttrades förra året. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.