Erlandsson Växthusteknik Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 725 | 1 762 | 2 984 | 10 855 | 14 205 | 2 157 |
| Nettoomsättning | 1 710 | 1 762 | 2 984 | 10 855 | 14 205 | 2 157 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 865 | 2 755 | 2 996 | 8 832 | 12 134 | 2 074 |
| Råvaror och förnödenheter | 866 | 1 191 | 1 532 | 7 318 | 10 712 | 1 063 |
| Övriga externa kostnader | 461 | 638 | 704 | 864 | 1 014 | 715 |
| Personalkostnader | 482 | 867 | 701 | 636 | 394 | 283 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 59 | 59 | 13 | 13 | 13 |
| Rörelseresultat | −140 | −993 | −12 | 2 023 | 2 072 | 82 |
| Finansiella poster | −5 | 24 | 19 | −15 | −9 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 26 | 20 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 2 | 1 | 16 | 9 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | −145 | −969 | 7 | 2 007 | 2 062 | 61 |
| Resultat före skatt | −145 | −969 | 7 | 2 007 | 2 062 | 61 |
| Årets resultat | −145 | −969 | 7 | 2 007 | 2 062 | 61 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 344 | 1 518 | 3 974 | 5 052 | 5 637 | 1 721 |
| Anläggningstillgångar | 39 | 54 | 113 | 172 | 185 | 198 |
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 54 | 113 | 172 | 185 | 198 |
| Byggnader och mark | 0 | 54 | 113 | 172 | 185 | 198 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 305 | 1 464 | 3 861 | 4 880 | 5 452 | 1 523 |
| Varulager m.m. | 112 | 180 | 213 | 115 | 348 | 707 |
| Råvaror och förnödenheter | 112 | 180 | 213 | 115 | 348 | 707 |
| Kortfristiga fordringar | 436 | 354 | 682 | 354 | 2 818 | 815 |
| Kundfordringar | 273 | 0 | 93 | 211 | 1 875 | 58 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 864 | 679 |
| Övriga fordringar | 10 | 82 | 74 | 141 | 67 | 73 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 153 | 272 | 515 | 3 | 12 | 5 |
| Kassa och bank | 757 | 930 | 2 965 | 4 411 | 2 286 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 344 | 1 518 | 3 974 | 5 052 | 5 637 | 1 721 |
| Eget kapital | 1 115 | 1 260 | 3 228 | 4 222 | 2 214 | 152 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 995 | 1 140 | 3 108 | 4 102 | 2 094 | 32 |
| Balanserat resultat | 1 140 | 2 108 | 3 102 | 32 | 32 | −29 |
| Årets resultat | −145 | −969 | 7 | 4 070 | 2 062 | 61 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 500 | 500 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 500 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 230 | 258 | 745 | 830 | 2 923 | 1 069 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 383 |
| Leverantörsskulder | 123 | 200 | 588 | 236 | 741 | 155 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 418 | 418 |
| Skatteskulder | 2 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 83 | 33 | 70 | 42 | 676 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 21 | 87 | 552 | 588 | 77 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Företagsinteckningar | 0 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 000 | 1 000 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 332 | 332 | 332 | 332 | 332 | 332 | 332 |
| Ackumulerade avskrivningar | 332 | 278 | 220 | 161 | 147 | 134 | 121 |
| Årets avskrivningar | 54 | 59 | 59 | 13 | 13 | 13 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 |
| Årets inköp | 42 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 173 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 | 3 173 |
| Årets avskrivningar | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 3 173 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VANNEBERGA 3045, 288 34 VINSLÖV
- Registrerat
- 1994-12-01
- Bransch
- Tillverkning av metallstommar och delar därav
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och montering av växthus- detaljer, tillverkning av rörkonstruktioner ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5941-6396
- ERLANDSSONS VÄXTHUSTEKNIK AB
kontrollerat 2026-10-03
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vinslöv
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tillverkning och montering av växthusdetaljer. Företaget har sitt säte i Vinslöv .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.