Start › Stockholms län › Solna
L'Azurde AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 3 112 | 2 356 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 2 754 | 2 221 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 358 | 135 |
| Rörelsekostnader | 12 | – | – | 0 | 2 999 | 2 291 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 205 | 928 |
| Övriga externa kostnader | 12 | – | – | 0 | 912 | 884 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 882 | 480 |
| Rörelseresultat | −12 | 0 | 0 | 0 | 113 | 65 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | −2 | 0 | −22 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 2 | 0 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 0 | 0 | −2 | 113 | 43 |
| Resultat före skatt | −12 | 0 | 0 | −2 | 113 | 43 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 25 | 15 |
| Årets resultat | −12 | 0 | 0 | −2 | 88 | 28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 010 | 186 | 186 | 186 | 284 | 352 |
| Anläggningstillgångar | 350 | – | – | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 350 | – | – | – | – | – |
| Goodwill | 350 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 660 | 186 | 186 | 186 | 284 | 352 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 34 | 34 | 34 | 33 | 263 |
| Övriga fordringar | 0 | 34 | 34 | 34 | 33 | 112 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 151 |
| Kassa och bank | 660 | 151 | 151 | 151 | 250 | 89 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 010 | 186 | 186 | 186 | 284 | 352 |
| Eget kapital | 189 | 201 | 201 | 201 | 203 | 309 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 89 | 101 | 101 | 101 | 103 | 209 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 101 | 101 | 101 | 103 | 15 | 181 |
| Årets resultat | −12 | 0 | 0 | −2 | 88 | 28 |
| Långfristiga skulder | 861 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 861 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −40 | −15 | −15 | −15 | 81 | 43 |
| Skatteskulder | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 12 |
| Övriga skulder | −40 | −40 | −40 | −40 | 56 | 31 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 89 | 101 | 101 | 101 | 103 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 194 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 535 | 185 | 185 | 185 | 185 | 185 | 185 |
| Årets inköp | 350 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 185 | 185 | 185 | 185 | 185 | 185 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 185 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 488 | 488 | 488 | 488 | 488 | 488 |
| Ackumulerade avskrivningar | 488 | 488 | 488 | 488 | 488 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 488 | – |
Om bolaget
- Adress
- EVENEMANGSGATAN 26, 169 56 SOLNA
- Registrerat
- 1994-12-30
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva restaurang och café, catering samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5019-0875
- L'azurde AB
kontrollerat 2026-10-03
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 9
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-05-03
- Senaste annonsen
- 2023-12-10
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 9 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 1994 och bedriver sedan dess handel med restaurang-och caféverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.